Uprkos potpisanom kolektivnom ugovoru i isplati svih dugovanja zaposlenima, Institut Dr „Simo Milošević“ je ostao bez norveškog programa, a time i bez četvrtine godišnjih prihoda ali i reference u poslovanju. U agendi novog izvršnog direktora Zorana Kovačevića su sistematsko rješavanje nagomilanih problema, bolji plasman „Eks Ju“ programa, odnosno „Evergrin“ paket i povratak norveških pacijenata.
Rješavanje problema, kako je Kovačević kazao za RTHN u emisiji „U četiri oka“, treba početi od formiranja tima od predstavnika Vlade, odnosno ministarstava finansija i zdravlja, Agencije za zaštitu konkurencije, Fonda zdravstva i Instituta, eventualno i Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa.
– Situacija u kojoj se Institut nalazi i ja, koji sjedim na poziciji izvršnog direktora, jedna je vezana za pronalaženje strateških rješenja. Da li će to biti otkup akcija od manjinskog akcionara, ili donošenje nekog drugog rješenja, ono se mora iznaći hitno i odmah. Da li će biti prihvaćena i određena sredstva Fonda, da se poveća cijena, kako bi se kroz taj vid omogućio nastavak poslovne saradnje sa Institutom, i njegov život na korist Fonda i države, to je drugo rješenje – objašnjava on.
Pred Instituom je i godina pripreme za povratak norveškog programa, čije su alternative danas u Turskoj i Španiji, destinacijama koje su skuplje i Norvežanima manje privlačne od Igala, ali pružaju veću sigurnost za realizaciju.
– U smislu realizacije programa 2024. godine, nisu se osjetili sigurno da će dobiti realizaciju po ugovoru. Oni su, kako imamo informaciju, platili veću cijenu od one koju imaju u Institutu, poveli su pacijente na destinaciju, kako takođe imamo informaciju, koju njihovi korisnici manje vole od Igala, ali su dobili sigurnost u realizaciji njihovog programa. U tom smislu, ako stabilizujem poslovanje, da oni imaju sigurnost, vraćamo se na parametre koje smo imali, ubjeđen sam – istakao je Kovačević, u emisiji „U četiri oka“.
U nedostatku norveškog programa potrebno je ponudu inovirati i mnogo bolje plasirati na tržište, zbog toga je kreiran „Evergrin“ program, kao pandan „eks Ju“, a koji će biti ponuđen na tržišta Skandinavije, regiona, ali i dijaspore, putem savremenog digitalnog marketinga.
– Paketi koje nudimo mogu da nam nadomjeste prihod ako se odrade na kvalitetan i ažuran način, siguran sam u to. Svi korisnici digitalnih tehnologija znaju, ako potraže na internetu nešto vezano za bol u koljenu ili leđima i slično, 10 dana će im se pojavljivati različite vrste ponude ili ako potraže nešto drugu, iz neke druge sfere interesovanja, pojavljivaće se te ponude. Imamo mogućnsot pristupa svim korisnicima na globalnom tržištu. Svakako treba da targetiramo koja su nam tržišta interesantna i sa kojih ćemo povući ili privući klijente – navodi Kovačević.
Kroz analizu optimizacije pretraživanja na internetu, direktnu komunikaciju sa potencijalnim klijentima, kreiranje novog logoa kompanije, biće obezbjeđeno popunjavanje kapaciteta, a time bi, kako vjeruje Kovačević, bili nadomješteni prihodi zbog izgubljenog norveškog programa.