Измјенама ПУП-а да стамбена изградња остане у урбаном језгру и приградским насељима

У току израде измјена и допуна Просторно урбанистичког плана Општине Херцег Нови, водило се рачуна да се што прије донесе овај важан стратешки документ који ће надомјестити 50 детаљних урбанистичких планова. Очекивања су да би Влада могла план да усвоји до првог јануара 2024. године,  казао је члан Савјета  за ревизију Просторног плана у државној комисији, руководилац општинске комисије за поступак доношења ПУП-а и савјетник за архитектуру и урбанизам у Агенцији за изградњу и развој града Ранко Ковачевић. Он је, поред осталог за РТХН изјавио, да би већ догодине грађани могли да испуњавају своје потребе за градњом и планирањем свог простора:

Архитекта Ранко Ковачевић

– Морамо гледати интересе младих који одлазе из града, немају посла, а да би се задржали, треба да се баве неком дјелатношћу и да се својим становањем вежу за овај град. Задњих 10 година опада број становника и природни прираштај. Више се исељава становника него што се усељава. Морамо да направимо нешто за свој град, да би људи могли  да привређују. Наш систем планирања је одавно зрео за промјену, сматра Ковачевић.

Предвиђено је да се у постојећем урбаном амбијенту пронађу локације за стамбену изградњу:

– Наш став у теорији Компакт сити (Compact sity) да се стамбеном изградњом, не заузимају нове територије, него да се остане у постојећем урбаном ткиву, или у  сеоском подручју, гдје је могуће. Наш фокус је да се тамо гдје постоје одређена насеља и групације, може придружити. Инфраструктурно је повољније гдје се може придружити  одређеној мрежи енергетике, водовода, канализације и слично, објашњава Ковачевић.

Према његовим ријечима, циљ је да се не освајају нова подручја, чиме би се уништавали природни простори, него да  се постојеће прошири. Суторина је једна од  тих локација.

– Примјер је Суторина а не Суторинско поље. Јер, то поље никада и није било насељено. Становници су поље чували ради пољопривреде. Поље је климатски неповољније него падине поред поља. Влажније је, има оштрију климу. На источној страни Суторинског поља, имамо брдо, Ченића глава, три бријега, који су осунчани.  И  ту би требало да идемо на отварање могућности изградње и даље, ободом Пода, дијелом Кута, залеђем Ђеновића, Баошића, ривијере. Оно што је већ освојено као градско ткиво, само да се дијелом прошири, сматра Ковачевић.

Ковачевић каже да предложеним рјешењима дају свима шансу за изградњу:

– Али не можемо у једном дијелу града, у неком сеоском подручју, одобрити три парцеле некоме, јер ово није план који гледа појединачне случајеве, да не би били неки привилеговани, а неки да чекају сљедећи план, осврнуо се Ковачевић.

Суштина је да се доношењем Измјена и допуна ПУП-а  надомјести и недостатак 50 детаљних урбанистичких планова на половини територије Општине Херцег Нови, гдје због непостојања планских докумената, није могуће градити:

– Просторни план као кровни документ,  морао би да да упутства и за различита подручја, као што у једном детаљном плану знате о каквом се подручју ради, какав му је карактер,  каква му је изграђености, намјена и дате му услове за изградњу, величину објеката, спратност а то је тешко за цијелу Општину. Пробали смо да правимо алате које би Секретаријат за просторно планирање и изргадњу могао сутра да примјени.

Примједбе грађана на Нацрт измјена и допуна плана смо сабрали до краја јула, нисмо могли да их одбијемо након закључења јавне расправе.  Тако да смо и то узели у обзир. Шта значи уцртавање? Имамо улазне смјернице за израду предлога плана. Не можемо то назвати уцртавањем. Нама су дала предузећа мишљења,  дала нам је мишљење комисија, установе и грађани. Ми све то сабирамо и у сарадњи са комисијим одређујемо шта је то што ћемо да прерадимо, поправимо и све то пролази троструку анализу, да би се нешто проширило. Укупно је било око 600 примједби грађана, а било је да су их двоструко слали и предали поштом или мејлом. Сви захтјеви су прегледани. Било је неколико примједби испред  мјесних заједница, црквених општина и све смо погледали и ту ћемо да дамо позитивну оцјену.

Било је примједби на нацрт плана, предузећа и Инжењерске коморе, архитеката, гдје су нажалост колеге које су требале да дају допринос поставиле кочницу. Неких од  дијелова плана су изазвали о  сумње и неко је видио  одређене ознаке  за покривеност,изграђеност а ус твари све куда је предвиђена изградња има капацитете који већ постоје у граду. Тако, у старом граду, објекти имају степен  изграђености 3 или 4 да је на свакој парцели направљена зграда која има три или четири пута ту површину, док тамо гдје су солитери Игало, Новљанка или солитери на Савини немају више од 2,5 до три. То је изазвало забуну, а сигурно је да предвиђена изградња ни у најмањем гледању може да да претјерану изградњу, другу Будву или слично, устврдио је Ковачевић.

Питали су и струку за неке локације да дају предлоге, само двоје колега су се одазвале.

– Питали смо за локацију хотела Боке, питање Солила, Кутског поља, Суторине, Савинске Дубраве… Овај град десетинама година вуче одређене проблеме што има територија које су резервисане, за једну намјену, а ништа се не покреће да се та намјена оствари, а власници имају заробљен капитал…Помиње се често Одлука о Савинској Дубрави као заштићеном подручју. Једини  је резултат да Општина купи ту земљу и направи парк. Овако може бескрајно да траје, а неправедно  је и за власнике те земље. Приватно је земљиште, нешто манастирско и општинско. Има подручја које хоћемо да заокружимо, да тамо гдје изграђено да је ту градња, а гдје није да је то    заштићено. Та земља мора да има свог власника и регулисан статус, оцијенио је Ковачевић и додао да је једини рецепт за град да купи ту земљу, а то се односи и на Савинску Дубраву, Солила, Суторинско поље… То је било некада у друштвеном власништву и враћено је власницимам али као пољопривредно, а не као грађевинско земљиште и ту се све компликује, образлаже архитекта Ковачевић.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here