Izložbom arheoloških eksponata Muzeja grada Šibenika u bašti Muzeja u Herceg Novom – nastavljena saradnja dva grada

Izložba „Prapovijest i antika na šibenskom području: Velištak i Velika Mrdakovica“, koju je priredio Muzej grada Šibenika,  otvorena je u bašti Muzeja „Mirko Komnenović“.

– Riječ je o dva arheološka nalazišta, na kojem radnici šibenskog muzeja sprovode sistematska istraživanja. Saradnja grada Šibenika sa Opštinom Herceg Novi počela je prije više od pet godina, apliciranjem u IPA projektima vezanim za digitalizaciju Kanli kule, koji se uspješno realizovao. Muzej grada Šibenika predstavio je dio djelatnosti svog Arheološkog odjela, navela je direktorica JU  „Gradski muzej Mirko Komnenović i galerija Josip Bepo Benković“ Herceg Novi  Gordana Krunić:

-Šibenik i Herceg Novi su dva primorska i turistička grada, koji imaju šta da ponude i pokažu gostima sa istančanim ukusima. Verujemo da će naše pozitivno iskustvo biti osnova za nastavak dalje saradnje, kako na polju kulture i umjetnosti, tako i na drugim poljima, navela je Krunić.

Direktor Muzeja grada Šibenika Željko Krnčević se zahvalio svima koji su omogućili ovu izložbu:

– Meni je veliko zadovoljstvo opet biti u Herceg Novom, jer smo razvili tako dobru saradnju na realizaciji ove izložbe. Saradnja se nastavlja i nada se da će biti uspješna, naveo je Krnčević i uručio potpredsjedniku Opštine Herceg Novi prepisku  Statuta grada Šibenika.  

Potpredsjednik Opštine Mirko Mustur je kazao da je zahvaljujući ovoj izložbi publika dobila priliku da zaviri u duboku prošlost, čak do 7. vijeka prije nove ere.

– Drago mi je da novski Muzej i galerija nastavljaju da šire mrežu partnera iz regiona. Večeras pred nama je izložba iz  Šibenika. Arheološka nalazišta nisu na korist samo stručnoj zajednici nego i zainteresovanoj javnosti koja dobija mogućnost  kroz  ovu postavku,  da se upozna sa tim lokalitetima. Šibenik i Herceg Novi su već sarađivali u EU projektima, a  ova izložba je jedan od prvih projekata između ovih muzeja. Posebnu zahvalnost dugujemo Ministarstvu kulture i medija Republike Hrvatske, koja je obezbijedila finansijska sredstva za održavanje ove izložbe. Raduje nas što su preko saradnje dva grada ostvareni poslovni  i prijateljski kontakti.  Siguran sam da će u budućnosti uprave gradskih muzeja dodatno proširivati saradnju, koja će donijeti još bogatih iskustava i saznanja, poručio je Mustur.

Viši kustos iz Muzeja grada Šibenika Toni Brajković se osvrnuo na boravak u Herceg Novom u kojem je bio i prije nekoliko godina:

– Prvi put sam u vašem Muzeju. Moram se zahvaliti svim radnicima u muzeju koji su nas dočekali grandiozno i mi smo došli sa dijelom materijala o dva lokaliteta (komadi grnčarije, keramika, analize životinjskih kostiju, ostaci oruđa i oružja…).  Riječ je o Arheološkom nalazištu Velištak koje je otkriveno 2007. godine. To je naselje iz razdoblja kasnog neolita, odnosno, hvarskog lončarskog stila, koji je tokom gotovo čitavog 5. milenijuma prije Hrista bio rasprostranjen na većem dijelu istočne obale Jadrana i njezinog zaleđa.

Velika Mrdakovica je arheološko nalazište naselja, koje se tokom željeznog doba nalazilo na teritoriju naroda Liburna, a pred kraj stare ere postaje dio rimske države.

Istraživanja su fokusirana na prostor samog naselja na osnovu čega dobijamo potpuniju sliku o životu i običajima ove liburnske zajednice.

Njegov kolega Emil Podrug je istraživao jedan dio naselja sa vatrištima, ognjištima, dijelovima kuća i kroz debeli sloj zemlje nailazio je na taj manji pokretni materijal. Tragovi kuća su na Velištaku sačuvani jedino u vidu segmenata podova od utabane gline.To istraživanje na lokalitetu uključuje i nekoliko struka i saradnju sa kolegama sa Filadelfijskog univerziteta i upotrebom novih tehnologija dosta se toga sazna.

Brajković je uporedio Herceg Novi i Šibenik koji imaju sličnu konfiguraciju terena:

– Rijeka Krka kao i Boka Kotorska od najranijih vremena, bile su te preko kojih su dolazile robe i ideje. Trgovina je povezivala ljude. I na Velikoj Mrdakovici koja je uz rijeku Krku na malom brdu, na 12 000 metara kvadratnih se nalazilo naselje, koje je opasano sa nekoliko vijenaca bedema. U istraživanju od 2014. godine nalazimo  sve više i više slojeva, od kojih su nekih na dubini preko tri metra dođete do temelja nekih zidova. Tu u kršu uranjate u prošlost objašnjava, između ostalog, Brajković.

Izložbu  „Prapovijest i antika na šibenskom području: Velištak i Velika Mrdakovica“  Muzeja grada Šibenika možete pogledati u bašti Muzeja „Mirko Komnenović“  do 3. oktobra.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here