HOĆE LI KLIZIŠTE U MOJDEŽU KONAČNO BITI SANIRANO?

Prošlo je 17 godina od pokretanja velikog klizišta u Mojdežu koje je zahvatilo oko 12 hetara površine i oštetilo brojne kuće i infrastrukturu u selu. Od tog 28. februara 2004. godine do danas obavljeno je više radova, ali pravo rješenje još nije pronađeno.

Za nastavak posla neophodno je započeti detaljno naučno-geološko istraživanje, koje će dati odgovor na koji način preusmjeriti vodu, u cilju sprečavanja pojave klizišta. Takvo istraživanje je neophodno da bi se ušlo u izradu glavnog projekta za radove druge faze, saopštili su ranije za RTHN iz Uprave javnih radova.

Sa druge strane, mještanin Milorad Velaš, koji od početka prati situaciju u hidrotunelu, mišljenja je da bi trebalo napraviti pravu strategiju za nastavak posla i apeluje da se organizuje sastanak ljudi od struke kako bi se došlo do pravog rješenja za nastavak posla.

Mnogo novca je do sada uloženo u Potkop, prema riječima Velaša, preko dva miliona,  još od vremena kada je bila angažovana firma Vrdnik pa do perioda kada je posao preuzela firma Bi Kod, ali pravo rješenje i dalje nije pronađeno.

Nastavak radova direktno je uslovljen istražnim radovima i izradom projekta, kao i njegovim uvrštavanjem u kapitalne projekte koji se finansiraju na osnovu Zakona o budžetu Crne Gore za 2021. godinu.

Podsjetićemo, tokom prve faze radova koja je okončana u oktobru 2015. radnici „Bi koda“ prokopali  su novi tunel u dužini od 197 metara. Radovi su izvođeni u organizaciji Direkcije javnih radova, a investicija je bila vrijedna oko 852 hiljade eura.  Bi Kod se na gradilište vratio 2017. godine, za šta je iz državnog budžeta opredjeljeno još  286. 000 eura. Kada su radnici došli do pozicije dvostrukih vodnih vrata, došlo je do prvog obrušavanja zemlje, a potom se zemlja obrušila još pet puta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here