HIDROGEOLOŠKIM ISTRAŽIVANJIMA DO ODREĐIVANJA ZAŠTITNIH ZONA IZVORIŠTA OPAČICA

U zoni izvorišta Opačica u Kutskom polju intenzivno se obavljaju hidrogeološka istraživanja. Izvorište  nema upotrebnu dozvolu. Odluka o zonama zaštite nije na snazi više godina.

Prema riječima direktorice DOO Vodovod i kanalizacija Herceg Novi Olivere Doklestić,  u kontaktu su  sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, odnosno, Upravom za vode, kako bi što prije obavili neophodnu zakonsku regulativu. Prije dvije godine Vodovod je pokrenuo izradu studijskog dokumenta.

– Bogati vodni resurs Opačice je bez pravne zaštite. Pravna zaštita znači donošenje Odluke sa zonama sanitarne zaštite. Imali smo Odluku, koja je iz pravnih razloga oborena prije nekoliko godina, a definisala je tri zone zaštite. Najvažnija zona predstavlja usko područje vodozahvata sa bunarskim poljima, objasnila je Olivera Doklestić.

Ona je dodala da je hercegnovski Vodovod angažovao  prof. dr Zorana Nikića sa Beogradskog univerziteta, kako bi priveli kraju Studiju, iz koje bi trebalo da proizađe Odluka o zonama sanitarne zaštite izvorišta Opačica.

-Ovakvu jednu Studiju nismo mogli sami da završimo, jer je izuzetno važno da znamo bilans voda,koje  prihranjuju vodozahvat  Opačice.  Prihranjuje se površinskim i podzemnim tokom. Za  podezemni tok je potrebna hidrogeološka nauka i ustanovili smo, da na osnovu  prethodnog plana zona zaštite, postoje određene anomalije. Zahvaljujući dr Nikiću, ustanovili smo da postoje ponori, koji su bacanjem boje u njih, u zoni Poda zelena boja došlo do izvorišta Opačica. Apsolutno, da ti ponori bi trebalo da uđu u zone zaštite. Trebalo bi inovirati granice treće i četvrte zone zaštite, ocijenila je Doklestić.

Podsjeća, da je ovo preduzeće obavilo popis svih septičkih jama, kojih u Kutskom polju ima 495, gdje bi trebalo sprovesti monitoring upravljanja otpadnim vodama:

– Cilj dolaska dr Nikića u Herceg Novi je upravo završtetak Studija, iz koje proizilazi zone sanitarne zaštite, iz kojih proizlazi Odluka a na osnovu nje se dobija upotrebna dozvola.  U planu je da sprovodimo ozbiljan monitoring za čitavo područje. Jedan od ključnih stvari zbog kojih upotrebna dozvola ne može da bude na snazi je upravo prolazak saobraćajnica kroz zonu vodozahvata. Sa jedne strane imamo samo vrelo i dva bunara, a sa druge strane nalaze se tri bunara. To je neodrživo sa ekološkog apsekta čitavog područja, a ponore koje smo ustanovili, trebalo bi da  precizno definišemo i da ubacimo u zone zaštite i da ih izolujemo od mogućih zagađenja.  Trebali bi da se odredimo izvjesnim  mjerenjima površinskih i podzemnih tokova.  Razgovarili smo da Vodovod  nabavi male kišomjerne stanice i da ih instalira u zoni slivnog područaja  Opačice da bi  mjerili  količine pale kiše i da bi znali kvalitet, odnosno, hemijski  sastav kišnice, koja ulazi u sastav  vrela Opačica, obrazložila je Olivera Doklestić.

Prof. dr Zoran Nikić  za RTHN pojašnjava da je Opačica izuzetno, karstno vrelo, kakvih nema na primorju od Ulcinja do Boke Kotorske. Problem je da se vode na primorju zaslanjuju,  miješaju slatke sa morskim vodama, zovu se tzv. bočatne vode.

– Jedino vrelo Opačica je blizu mora, sedam metara nadmorske visine, gdje je voda slatka, gdje ne dolazi do mješanja sa morskom vodom. U tom smislu su složeni hidrogeološki uslovi omogućili da imamo jedno takvo vrelo. To je karstno vrelo što podrazumijeva složenu priču prihranjivanja i pojavljivanja tih voda na tom mjestu u Kutskom polju gdje je na samom obodu polja. Imamo dosta izgrađenih objekta bez riješene kanalizacije, za sada. To su nešto poljoprivredni objekti, uglavnom,  su to  domaćinstva , koja imaju septičke jame. Ovo izvorište,koje je formirano za potrebe vodosnabdijevanja šestdesetih  godina prošlog vijeka, može biti ugoroženo tim objektima, odnosno,  septičkim jamama. Ona ravnina, ono polje je prema geološkim kartama je aluvion, a on je tanak. Debljina aluvijalnog zemljišta je od dva do 20 metara, a nemamo podatke gdje  je razlika. Jasno da je veći problem gdje je aluvion dva metra i septička jama tu može doći do krečnjaka i u tom smislu pravi problem,  što se tiče kvaliteta tih voda. Gdje je aluvion 20 metara, tu je povoljnija situacija. Nema infiltracije iz tih septičkih jama i nema mogućnosti zagađivanja tih vrela.

Planira se i da se izvrše određena istraživanja, da bi mogli da približimo problem date kontaminacije, da sačuvamo taj prirodni resurs. Vrelo Opačicu je sam Bog dao!  

Možemo ga lako uništiti da ne bude u funkciji vodosnabdijevanja stanovništva, upozorio je dr Nikić.

On smatra da nije samo Kutsko polje problem.  Slivno područje vrela je i istočno i zapadno od Kutskog polja.

-Vode sa istočnog i zapadnog područja u odnosu na vrelo prihranjuju  izvorište. Prema Sasovićima, odnosno  Podima, poniru vode. Obavljeno je istraživanje, a boja koja je tu bačena pojavila se u izvorištu Opačica. U tom smislu je složenost  i zanimljivost datog vrela, ocjenjuje dr Nikić.

Na proljeće će otpočeti pripremne aktivnosti na terenu, kako bi već naredne godine uradili  Projekat primjenjenih hidrogeoloških istraživanja, koja bi , prema zakonima o izvorištima, bila za vodosnabdijevanje, čime bi vrelo Opačicu stavili pod zaštitu i omogućili njegovo funkcionisanje.  

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here