Havarijski kanalizacioni ispusti –direktni zagađivači plaža od Igala do Tople

Izgradnja kanalizacionog kolektora u Herceg Novom trajala je duže od deceniju, a ni nakon zvaničnog završetka radova problemi sa kanalizacijom nijesu riješeni. Duž rivijere često se dešavaju havarije, a na nekim mjestima izlivanje kanalizacije je gotovo svakodnevno, ukazuju iz NVO „EkoKulMedia“.

Kanalizacioni ispust na Milašinovića plaži, gdje se kanalizacija naočigled mještana i turista izliva direktno u more, veliki je ekološki problem. Građani često prijavljuju zagađenje komunalnoj inspekciji i komunalnoj policiji, ali je taj dio, kako su im kratko odgovorili iz tih službi, u nadležnosti preduzeća “Vodovod i kanalizacija” i “Morskog dobra” koje gazduje priobaljem.

Uzrok problema su odvodi za atmosferske vode koji su spojeni na kanalizaciju, ističe šef održavanja kanalizacione mreže u hercegnovskom „Vodovodu i kanalizaciji“ Đorđe Pješivac. 

-Na Toploj , u blizini Milašinovića plaže, pumpna stanica ima ugrađen havarijski kanalizacioni ispust, koji nije do kraja završen. To znači da se višak vode iz kanalizacionih cijevi ispušta u more , u slučajevima kada pumpa ne radi i kada sistem ne može da prihvati velike količine atmosferskih voda. Suštinski problem je u tome što su odvodi za atmosferske vode spojeni na kanalizaciju. Dodatni problem predstavlja i Ljuti potok koji se takođe uliva u more u blizini plaže, a duž njegovog toka su privatne kuće sa septičkim jamama. Mnoge od tih jama ne prazne se redovno, pa se dešava da prelivaju u potok, objašnjava Pješivac.

On smatra da bi rješenje problema moglo biti u razdvajanju kanalizacionih i atmosferskih voda.

-Havarijski ispust treba završiti i odvesti otpadne vode na propisanu dubinu mora, ali to je za sada samo u planovima. Tokom ljetne sezone ne dešavaju prelivanja i zastoji u radu pumpi, već isključivo u vrijeme velikih kiša. Ukoliko ne bismo aktivirali havarijski ispust, plutalo bi šetalište, kaže Pješivac.

Izlivanje kanalizacije ili prljave atmosferske vode vidljivo je na više mjesta na betonskim i pješčanim plažama od Igala do Tople. Direktor “Društva za izgradnju vodovodne i kanalizacione mreže” Milan Zarić kaže da to preuzeće priprema Plan rada koji će predstaviti krajem godine.

-U tom dokumentu biće obuhvaćeni i problemi Igala i Tople, odnosno rješavanje sekundarne kanalizacione mreže. Dobra vijest je da će rekonstrukcija šetališta, koja bi uskoro trebala da počene, obuhvatiti i kompletnu kanalizacionu mrežu na tom dijelu. Razdvojiće se odvodi za atmosferske vode i kanalizaciona mreža, čime će takozvani havarijski ispusti biti riješeni. U budžetu Opštine Herceg Novi za rekonstrukciju šetališta opredijeljeno je oko tri ipo miliona eura. Ta suma, dovoljna je za rješavanje akutnih problema na kanalizacionoj mreži u ovom dijelu grada, smatra Zarić.

Iz NVO „EkoKulMedia“ podsjećaju da se projekat „Ecoscreen” implementira u sklopu Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu (ReLOaD2), koji finansira Evropska unija, a koji sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP). U Crnoj Gori „ReLOaD2“ se realizuje u partnerstvu sa 15 lokalnih samouprava, podijeljenih u pet klastera među kojima je „Coastal Mates” koji čine opštine Herceg Novi, Kotor, Tivat i Budva.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here