Gotovo 80 odsto kupališta u Herceg Novom nije stavljeno u funkciju

U toku je akcija Službe Morskog dobra u svih šest primorskih opština u kojima su zakupci bili u obavezi da kupališta  stave u funkciju 1.maja.

Kako je za RTHN kazao rukovodilac Službe za kontrolu Morskog dobra Srđan Radić,u Herceg Novom gotovo 80 odsto kupališta nije stavljeno u funkciju:

– Odgovor na stanje u Herceg Novom podijelio bih u dva dijela. Prvi je da je čistoća na zadovoljavajućem nivou. S obzirom na obavezu da su kupališta morala da budu spremna 1. maja, obilaskom terena ustanovili smo da mnoga nisu stavljena u funkciju. Nisu obilježena od strane mora, ni onaj minimum za početak.

Nakon naših službenih zabilješki, Služba za ustupanje i upravljanje lukama će svim korisnicima izreći opomene, u zavisnosti da li je u pitanju teža ili lakša povreda ugovornih obaveza. Blizu 80 odsto naših korisnika nije na zadovoljavajući način ispoštovalo ugovornu obavezu da kupalište stavi u funkciju 1. maja, ocijenio je Radić.

Svi zakupci su obavezni da obezbijede spasioce na kupalištima:

– Veoma je teško da možemo da progledamo kroz prste, s obzirom da je u pitanju spasavanje života. Ali za prvu kontrolu nećemo biti toliko rigorozni, jer imamo informaciju da je polaganje za spasioce u Crvenom krstu od 22. do 28. maja, tako da ćemo dati priliku našim korisnicima da obezbijede dovoljan broj spasilaca, saglasno postojećim pravilima. Nakon toga izvršićemo ponovnu kontrolu kupališta i nećemo biti milostivi po tom pitanju i tu nema kompromisa, smatra Radić.

Jedan od rijetkih korisnika koji je stavio hotelske plaže Delfin, Park i Kumbor u funkciju i prije roka, jeste vlasnik kompanije Carine Čedo Popović:

 – Mi uvijek svaku obavezu realizujemo čak i prije vremena. Imamo maksimalno dobru saradnju sa Morskim dobrom i oni nam uvijek izlaze u susret. Naša kupališta ispred sva tri hotela su uređena i stavljena u funkciju. Hoteli su prepuni, zadovoljni su gosti i mi smo zadovoljni, samo ostaje da tako i nastavimo, očekuje Popović.  

On navodi problem nedovoljnog broja spasilaca u Crnoj Gori. Smatra da se ovom pitanju mora pristupiti na drugačiji način. Predlaže da se formira komisija pred kojom će kandidati polagati, s obzirom da kod nas postoji dosta vaterpolista, dobrih plivača, koji ne mogu da provedu sedam dana u Sutomoru na obuci za spasioce.

Da je neophodno pojednostaviti proceduru za polaganje za spasioca na moru, saglasan je i rukovodilac Službe za kontrolu u Morskom dobru.

Služba za kontrolu iniciraće na najvišem nivou, da se sagledaju zakonske mogućnosti, kako bi se mogle prihvatiti i međunarodne licence za spasioce. Spasioci iz inostranstva željeli su da pomognu turističku ponudu Crne Gore. Za sada je samo Crveni krst adresa, koja se pravno priznaje za polaganje ispita, potvrdio je Radić, uz konstataciju da na teritoriji Crne Gore nema dovoljnog broja spasilaca, s obzirom na broj kupališta i potrebe našeg primorja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here