GALIĆ: UKIDANJE KOVID POTVRDA U TRŽNIM CENTRIMA

Nakon porasta broja novooboljelih koje smo imali krajem prošle godine kao i u prvoj sedmici januara ove godine usledio je pad u broju novoregistrovanih slučajeva u poslednje tri sedmice, tako da je broj novooboljelih u posljednje dvije sedmice manji za oko 50% u odnosu na prethodne dvije nedjelje. Bez obzira na ovaj podatak dnevni nivo obolijevanja je i dalje visok tako da opuštanja ne treba da bude,kazao je direktor Instituta za javno zdravlje Crne Gore, dr Igor Galić, na konferenciji za medije povodom trenutne epidemiloške situacije:

– Shodno trenutnoj epidemiološkoj situaciji, Vlada Crne Gore usvojila je sljedeće mjere u borbi protiv novog korona virusa koje važe od 4. do 18. februara:

1. Ukidaju se KOVID potvrde u tržnim centrima;

2. Dozvoljava se prisustvo publike sportskim takmičenjima u unutrašnjosti sportskih objekata do četvrtine od ukupnog broja mjesta za sjeđenje uz posjedovanje KOVID potvrde, nošenje maske i odstojanja od dva sjedišta između gledalaca.

Ove, kao i ostale protivepidemijske mjere važe do 18. februara uz napomenu da, u zavisnosti od trenutne epidemiološke situacije one mogu biti promijenjene.

Istina je da  se u Crnoj Gori sprovodi najveći broj testiranja u regionu na 1000 stanovnika, čime smo u prethodnom periodu i detektovali veliki broj slučajeva što ukazuje na dobar nadzor nad pandemijom.

Kada poredimo podatke u zadnjih 7 dana o broju novooboljelih na milion stanovnika Crna Gora se nalazi iza većine razvijenih zemalja Evrope kao što su Danska, Francuska, Belgija, Njemačka, Hrvatska i druge.

Takođe, nakon 21. decembra od kada je Omikron soj dominantan u Crnoj Gori,  broj prijavljenih smrtnih slučajeva je 0,3% u odnosu na ukupnog broja nooboljelih što je 4 do 6 puta manje nego kada je Delta soj bio dominantan u našoj zemlji i ovi podaci ukazuju da je letalitet  od novog korona virusa u Crnoj Gori manja nego u zemljama regiona.

Svakako i dalje je neophodno da se poštuju protivepidemijske mjere, sa posebnim akcentom na vakcinaciju. Samo poštovanjem mjera uz adekvatno sprovedenu imunizaciju možemo uticati na smanjenje udjela smrtnosti. Nažalost preko 80% pacijenata koji su izgubili bitku sa ovom bolešću je bilo nevakcinisano. Zbog navedenog još jednom apelujemo na građane da se vakcinišu ukoliko to nisu učinili, ili ako im je prošlo 5 mjeseci od posljednje doze vakcine prime i treću buster dozu, kazao je dr Galić.

Institut za javno zdravlje Crne Gore će kao i do sada pratiti epidemiološku situaciju i u skladu sa dobijenim podacima predlagati nove mjere.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here