ПЕКИНГ ДОМАЋИН ЗИМСКИХ ОЛИМПИЈСКИХ ИГАРА ПО НАЈВИШИМ СТАНДАРДИМА

РТХН у сарадњи са глобалном кинеском медијском кућом CCTV News Content Co. Ltd реализује серијал видео записа и прича из НР Kине.

Кинеска нова година или Пролећни фестивал, како га Кинези још зову, почела је 1. фебруара. Ове година празничном расположењу доприносе и Зимске олимпијске игре у Пекингу које ће бити отворене сутра, а због чега овогодишњи новогодишњи празници представљају “дуплу срећу” за Кинезе.

Празничном расположењу доприноси и планирана посета руског председника Владимира Путина, који ће присуствовати свечаном отварању овог великог спортског догађаја.

Уочи Путинове посете, председник и главни уредник Кинеске медијске групе (КМГ) Шен Хаисијунг интервјуисао је руског председника и пожелео му добродошлицу у Пекинг. Путин је у том интервјуу говорио о спорту и односима
између Русије и Кине.

Ово није први пут да Путина даје интервју Шен Хаисијунгу. Пре четири године Путин му је дао ексклузивни интервју у Кремљу. То је уједно био и први интервју који је руски председник икада дао кинеским медијима у Кремљу.

Чврсто верујем да ће Зимске олимпијске игре у Пекингу бити одржане по највишим стандардима. Свим спортистима, учесницима Олимпијаде желим успешан наступ и срећу, а гостима блиставе и незаборавне тренутке радости;, рекао је
Путин.

Он је најзначајнијој спортској смотри пожелео пуно успеха. Путин је рекао Шену да верује да ће одличне припреме организатора за Олимпијаду помоћи спортистима да покажу свој спортски карактер, вјештине и способност да остваре своје циљеве у фер и бескомпромисном такмичењу.

Он је такође рекао да је Русија била и остала привржена традиционалним олимпијским вредностима. „Русија се противи покушајима да се спорт политизује или користи као средство принуде, нелојалне конкуренције и дискриминације.

Скоро 3.000 спортиста из приближно 90 земаља и региона такмичиће се на играма у Пекингу, које укључују више такмичења и доносе више златних медаља него на било којим претходним Зимским олимпијским играма.
Кинеско-руске спортске размене.

Што се тиче размена између Русије и Кине у области спорта, Путин је рекао да она заузима важно место у билатералној сарадњи. Осим сарадње у јуниорском хокеју на леду, Путин је навео руску и кинеску сарадњу у области физичког васпитања и спорта 2022/2023, коју су двојица лидера најавила у децембру 2021. године, рекавши да ће то бити значајан и незабораван догађај за две земље.

Према Путиновим речима, програм обухвата око 500 различитих популарних и омладинских спортских догађаја, као и образовне и спортске научне активности, али и активности обуке особља. Развој билатералних веза на равноправним, неидеолошким основама Шен је подсетио да су Кина и Русија од почетка гледале једна на другу као на пријатељске нације, а затим су напредовале до конструктивног партнерства, па

стратешког партнерства, све до свеобухватног партнерства и стратешке интеракције. У јуну 2019. односи су подигнути на ниво свеобухватног стратешког партнерства и координације за нову еру.

Две земље су се прошлог јуна такође сложиле да продуже међусобни Уговор о добросуседству и пријатељској сарадњи за још пет година. Односи Русије и Кине се развијају на равноправној, неидеолошкој основи, нагласио је Путин, додајући да је „партнерство одрживо, суштински вредно, те да није под утицајем политичке климе и да није уперено против било кога“.

Кина остаје чврсто на врху листе руских трговинских партнера, рекао је руски председник, позивајући се на прелиминарне податке да је билатерална трговина достигла историјски максимум, односно укупну вредност од 140 милијарди долара прошле године усред пандемије.

Састанци двојице лидера имали су кључну улогу у унапређењу билатералне сарадње, навео је Путин. Подсетимо, Путин је последњи пут посетио Кину пре три године. Он ће се састати са кинеским председником Си Ђинпингом током предстојеће посете Пекингу. То ће бити 38. сусрет двојице председника од 2013. године.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here