„EKOVILL ORJEN“ – ПРОЈЕКАТ РАЗВОЈА ХЕРЦЕГНОВСКОГ ЗАЛЕЂА

Агенција за заштиту Орјена предала је на конкурс додјеле мини грантова пројекат под називом „EKOVILL ORJEN“. Предмет пројекта је развој и унапријеђење сарадње управљача Парка природе Орјен са локалном заједницом ради одрживости природних ресурса Орјена.

Како објашњава директорица Агенције, Миља Виторовић ријеч је о пројекту руралног развоја заштићеног подручја и контактних села у залеђу Херцег Новог.

– Пројекат смо интерно назвали „Између планине и мора“, гдје се и налазе наша села, односно наша циљна група, а то су крајњи корисници. Циљ нам је да што више укључимо мјештане у наш рад, односно да искористимо све њихове усложне дјелатности и производњу, то јесте да их директно укључимо у нашу туристичку понуду – објашњава она.

Свјетски туристички трендови су се промјенили, па данас људи са Запада током одмора комбинују плажу и планину, односно боравак у природи, у чему и лежи шанса да се наш град пласира на свјетско туристичко тржиште.

Туризам би требало да буде само полуга за развој осталих грана привреде, попут пољопривреде и сточарства,  сматра Виторовић, јер је годинама рурални развој био у другом плану иако су улагана средства из европских фондова.

– Овај пројекат, иако доста скроман, биће добра одскочна даска за формирање  јаког кластера у нашем залеђу, гдје ће бити укључен највећи дио мјештана, који се баве пољопривредом, сточарством односно производњом млијечних и месних производа, сакупљањем љековитог биља и бобичастог воћа за прављење сокова, слатког и слично – казала је Виторовић.

Поред тога што ће пројекат унаприједити рурални развој, представља шансу да се афирмишу и професионално развијају жене које живе у залеђу.

Пројекат би требало да ријеши и проблем неповезаности пружаоца угоститељских услуга у залеђу и локалних малих предузећа. Постојеће удружење приватних власника шуме и пољопривредника, са малим бројем чланова, биће проширено на четири огранка, која ће објединити шумарство, пољопривреду, сточарство и традиционалне занате прављења сувенира.

Виторовић информише да је Агенција, у оквиру пројекта, конкурисала за мини грант у висини од 10 хиљада еура, које ће послужити за набавку материјала и почетак рада удружења.

– План је да се ти људи укључе у нашу туристичку понуду, да се њихови производи пласирају на нашим позицијама у заштићеном подручју. Кроз пројекат планирана је, пред сезону, изградња једног еко кутка у оквиру нашег Информативно-едукативног центра на Врбању, гдје ћемо пласирати те прве производе, сувенире и сувенире од употребне вриједности – објашњава Виторовић.

Едукација у пројекту трајаће осам мјесеци, а предвиђена је реализација неколико радионица и презентација. Највећи дио посла биће урађен пред љетњу сезону, а након сезоне планирана је и анализа урађеног посла и постигнутих резултата.

Локална туристичка организација ће пружити основне информације о потражњи туриста, односно о томе какви сувенири пролазе, у ком облику и количини, као и какав смјештај туристи бирају.

Позив је отворен за све заинтересоване, а у фокусу су жене, напомиње Виторовић и додаје да у удружење могу да се укључе сви који желе да допринесу и вољни да се ангажују, јер могу постати чланови савјетодавног тијела и утицати на будуће одлуке које доноси управљач у пројекту.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here