Država mora da zauzme jasan i proaktivan stav po pitanju Instituta

Država može postati dvotrećinski vlasnik akcija Instituta „Dr Simo Milošević“ kupovinom na berzi ili otkupom od manjinskog akcionara koji ima udio veći od 25%, kazao je ministar finansija Aleksandar Damjanović na današnjoj sjednici Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje održanoj u Igalu. Kontrolnom saslušanju prisustvovali su i predstavnici ministarstava zdravlja, ekonomskog razvoja, direktor Fonda za zdravstveno osiguranje, predstavnici Opštine Herceg Novi i Instituta.

Država, kao većinski vlasnik, ima obavezu prema Institutu „Dr Simo Milošević“ i bez obzira na vlasničku strukturu, neće dopustiti da ova zdravstvena ustanova nestane, već će pokušati da kroz dostupne zakonske mehanizme pomognu kako bi mogla održivo da posluje, kazao je ministar finansija Aleksandar Damjanović. Podsjetio je na strukturu dugovanja Instituta koje iznosi oko 30 miliona eura, ali i na rješenje Upravnog suda kojim je dozvoljen nastavak privatizacije Instituta.

– U skladu sa rješenjem Upravnog suda od 15. septembra prošle godine, definisali smo komisiju za nastavak privatizacije. Ona nije formirana i to ne znači da će zaista i doći do privatizacije, jer sada je i dugovanje Instituta veće, kazao je ministar Damjanović.

On je odgovorio da pravo svojine nad zemljištem Instituta ima samo država i da je nemoguće pozitivno odgovoriti na zahtjeve da se određena imovina da u vlasništvo Instituta. Dodao je da strategiju razvoja zdravstvenog turizma u CG ne vidi bez Instituta u punom kapacitetu.

– Niko ne pomišlja da ne stane iza okosnice zdravstvenog turizma kakav je Institut. Ministarstvo finansija je otvoreno za sve predloge, ali sudske presude se moraju poštovati jer niko ne želi da plaća velike odštete i penale, kao i zakonske norme u čijim okvirima moramo raditi, kazao je ministar Damjanović.

Iz Ministarstva zdravlja predložili su dva dugoročna rješenja, prenio je direktor Direktorata za projekte, zdravstveni turizam i inovacije Luka Đukanović.

– Svi do sada traženi i predloženi su kratkoročna rješenja. Za Institut imamo dva dugoročna rješenja, jedan je najmanje poželjan – privatizacija, a drugi je restrukturiranje društva koje bi moglo imati dva rezultata – da imovina ostane u državnom vlasništvu ili da to bude privatno javno partnerstvo.

Savjetovao je da je potrebno definisati dug, raditi na poboljšanju sinergije među članovima Borda direktora, poboljšati marketinške usluge…

Direktor Fonda za zdravstveno osiguranje, dr Vuk Kadić kazao je da je Institutu uplaćeno 652 hiljade eura, neophodnih za odblokiranje računa i isplatu decembarske plate.

Informisao je da je Institut u prošloj godini prema osigranicima Fonda ostvario 93 hiljade noćenja, sa različim vrstama usluga, što je oko 3,3 miliona eura, ali je uz vraćanje dugova u prethodnom periodu, a prije poslednje uplate, taj iznos bio blizu 4 miliona u 2022. godini.

Kako je kazao, Institutu su slavu donijeli zaposleni, odnosno medicinski kadar.

– „Dr Simo Milošević“ je prepoznat po vrhunskim stručnjacima iz polja rehabilitacije, fizijatrije, fizikalne medicine. To je ono što moramo da sačuvamo. Žao mi je što je situacija takva da u ovom trenutku zaposleni imaju niže plate od plata njihovih kolega. Govorim prvenstveno o medicinskom kadru, ali i sa nemedicinskim je slična situacija, navodi  Kadić.

Kazao je da država ne može da bude većinski finansijer Instituta, koji mora da nađe način da izađe na inostrano tržište, jer su strani državljani veće platežne moći, a dolaze u Igalo prvenstveno zbog medicinskog kadra.

Predsjednik Opštine Herceg Novi Stevan Katić naglasio je da je Institut 30 godina permanentno upropaštavan, kao i da se za prethodnih pet, koliko je on na čelu grada, konačno rješenje ne nazire.

Očekuje, kako je naglasio, da država i resorna ministarstva pomognu na način što će promijeniti ugovor sa Fondom i povećati cijene, jer je nemoguće porediti cijene sa sličnim institucijama u regionu.

– Nemoguće je da Fond plaća za nekih 27 ili 28 eura boravak u Institutu sa punim pansionom i pet terapija na dnevnom nivou. Imajući na umu to da danas u bilo kom hotelu obična jednočasovna masaža košta 50 eura, a vi očekujete da za 27 eura to neko radi – naveo je on.

Ponovio je da niko od države ne očekuje da da novac, već da usluge plaća po realnim cijenama, jer je to ustanova koja funkcioniše prema tržišnim principima.

Obraćajući se poslanicima i političkim partijama Katić je naglasio da se u Upravnim odborima posebno u institucijama kao što je „Dr Simo Milošević“ ne mogu postavljati  neznaven kadar.

– Morate imati stručne i kompetentne ljude, koji će kroz Odbor direktora iznijeti ovu situaciju, a ne da se danas prepucavaju hoće li zauzet mjesto, da se ne lažemo ovdje, predstavnik jedne ili druge partije, da bi neko zadovoljio svoj interes. Institut nije mjesto gdje će neko zadovoljavati partijske interese. Ovdje treba vrednovati trud, rad i znanje, kako bi došli do konačnog rješenja, poručio je Katić i pozvao sve da ozbiljnije i brže pristupe rješavanju problema Instituta jer je opasnost od stečaja realna.

O situaciji u Institutu govorio je i v.d. direktora ove ustanove dr Savo Marić i ponovo ukazao na goruće probleme. Istakao je i da ne sjede „skršetnih ruku“ već i sada traže nova tržišta i pokušavaju da unaprijede uslugu.

Pitanje opstanka Instituta je pitanje opstanka Herceg Novog, kazao je predsjednik Skupštine opštine Herceg Novi Ivan Otović i zatražio konktretne odgovore na zahtjeve koje je uputio lokalni parlament 1. marta. Dodao je da cijene trud koji su svi uložili u očuvanju Bolnice Meljine i da se nada da će i ovog puta zajedno djelovati i naći rješenje za opstanak Instituta.

Članica Odbora dr Tamara Vujović zapitala je da li je moguće da država postane dvotrećinski vlasnik akcija Instituta, a ministar finansija Damjanović je obrazložio da za to postoje dva načina.

– Ako je to strateška odluka države, nije nemoguće da se dođe do dvotrećinskog vlasništva. Za to postoje dva načina – kupovina akcija na berzi ili razgovor sa manjinskim vlasnikom koji ima više od 25 odsto akcija, da li je on raspoložen da svoj paket proda državi. Prvi put pričamo da uz paralelni proces nastavka tendera po odluci Upravnog suda, premda je moj stav vrednosno drugačiji, ali ovo ćemo sprovesti kao ljudi i vidjećemo da li ima interesovanja da se ovaj tender zaokruži jer je sada umjesto 10 miliona, kako je bilo 2020. godine, sada potrebno preko 40 miliona, kazao je ministar Damjanović.

Ako se i ostvari podržavljenje 28 odsto akcija, potrebno je odrediti strateški put razvoja Instituta, kazala je dr Vujović i dodala da smatra da je razvoj fizikalne terapije i rehabilitacije pravi izbor te da ne treba da se pitaju da li brend treba da se održi i nastavi jer su tim strateškim putem još prije 70 godina krenuli u Institutu.

Predsjednik Opštine Stevan Katić je ponovio da će sa ovakvim povećanjem cijena Institut i dalje poslovati sa gubitkom, na šta je direktor Fonda dr Vuk Kadić ponovo obrazložio da je predloženo povećanje cijena oko 17% gdje su prvenstveno vodili računa o povećanju cijena za medicinske usluge, a najmanje za  noćenje pratioca.

– Govorimo o uslugama koje su sada od 30 do 52 eura. Ovo su cijene koje Fond plaća za cijelu godinu a najveća frekvencija naših osiguranika je u novembru i decembru i februaru i martu a najmanja u julu i avgustu. Govorimo o 21 danu a usluge se subotom pružaju samo ujutru a nedeljom ne, a mi plaćamo kao da naši osiguranici dobijaju pun tretman 21 dan. Mislim da je Fond i sa te strane izašao u susret Institutu maksimalno i govorimo o 93 000 nođenja i ne mogu reper da budu Holanđani i Norvežani jer oni dolaze od maja do oktobra a njihov broj noćenja je mnogo manji nego što je naš a da ne govorimo o platežnoj moći. Mi smo povećali cijene oko 17 % a stopa inflacije zvanično po Monstatu 2022. je bila  16, 7 % u odnosu na 2021. i pokušali smo i to da ispravimo. Nemojte očekivati da mi jednim aktom ispravimo ono što 15 godina nije urađeno. Ukoliko se nađe načina i ekstra sredstava mi ćemo ih uplatiti.  Nama nije cilj da povećamo cijene koje će biti neodržive. Ovo, ja mogu da garantujem, će biti ispoštovano sve drugo  neću potpisati. Govorimo o 600 000 eura na godišnjem nivou, 50 000 na mjesečnom više nego do sada, redovnih primanja, kazao je Kadić.

Predsjednik Odbora Srđan Pavićević zahtjevao je od svih institutucija da sačine izvještaje i daju realne predloge kako je moguće riješiti problem Instituta i omogućiti mu održivo poslovanje. Na sledeću sjednicu koja će biti održana u Podgorici, biće pozvani i predstavnici manjinskih akcionara sa udjelom većim od 25 odsto.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here