DR GAVRANOVIĆ: NE ŽURITE SA MJERENJEM ANTITIJELA, IMUNITET MORA DA SAZRI

Ne treba da se žuri sa mjerenjem antitijela nakon kompletne vakcinacije jer imunitet mora da sazri, poručuje imunolog u Kliničkom centru Crne Gore, dr Marija Gavranović.

„S obzirom na to da kolege provode dosta vremena i na terenu, osluškujemo građane. Jedna od dilema koja se javlja je – poslije koliko vremena od koje vakcine treba mjeriti antitijela? Svi žele brže-bolje da se takmiče u brojnosti antitijela, ali, prije toga javnost mora znati sljedeće: Trenutna naučna dostignuća nisu proizvela „100% relevantan“ dijagnostički test. U veoma malom i tolerabilnom procentu greške su moguće, što se odnosi i na testiranja za korona virus. Postoji više testova različitih proizvođača za mjerenje antitijela nakon vakcinacije protiv korona virusa. Napominjem da nije moguće da se upoređuju rezultati različitih testova u smislu praćenja porasta ili smanjenja nivoa antitijela jer su ustanovljene drugačije referentne vrijednosti i karakteristike testa“, poručila je dr Gavranović sa redovne konferecije za novinare u Institutu za javno zdravlje.

„Nakon Sinofarm vakcine najidealnije je raditi testiranje po isteku šeste nedjelje od posljednje primljene doze, za ostale su to četiri do šest nedjelja nakon revakcinacije“, precizirala je ona.

Dr Gavranović je objasnila da IgG antitijela na S (Spike) protein nastaju kao odgovor na vakcinaciju sljedećim vakcinama: AstraZeneca, Pfizer-Biontech, Sputnjik V i Moderna. S druge strane, vakcina koja sadrži umrtvljeni virus, a to je npr. Sinofarm, stvara antitijela drugih specifičnosti.

„I poslije nje mogu da se razviju IgG antitijela na S protein i protein nukleokapsida, ali ne moraju. To ne znači da nemate imunitet, već da ga ne možete izmjeriti komercijalno dostupnim testovima. Ta komponenta imuniteta se procjenjuje u naučnim tj. istraživačkim laboratorijama“, naglasila je ona.

Razlog za kasnije mjerenje antitijela nakon Sinofarm vakcine leži u različitim mehanizmima dejstva, na osnovu kojih Sinofarm vakcina, kako kaže, vjerodostojnije imitira prirodni tok stvaranja imuniteta. Rano je govoriti o razlikama u stvaranju trajnijeg imuniteta među različitim vakcinama dok, kako je navela, ne prođe dovoljan tj. zadovoljavajući vremenski interval od kompletiranja vakcinacije.

„Ovo sve pričamo i zbog onih koji bi mjerili antitijela tri sedmice poslije vakcinacije. Ukoliko neko od građana tri sedmice od završene vakcinacije dobije rezultat na antitijela koji je nizak, to apsolutno nije nikakav razlog za brigu. Imunitet sigurno imate jer vakcina uči vaše tijelo da prepozna i da savlada koronu“, jasna je dr Gavranović.

Ona je ukazala i na različite komponente imunskog sistema koje se aktiviraju nakon vakcinacije.

„Postoji T-ćelijski i B-humorali imunitet. Mjerenjem antitijela se dokazuje i evaluira humoralni imunitet, dok se testovi za ćelijski imunitet koriste samo u naučne svrhe. Takođe, nepobitno je da se ove dvije komponente različitim mehanizmima bore protiv virusa (antitijela mogu biti neutrališuća, T ćelije uništavaju ćelije zaražene virusom, itd.), ali su višestruko povezane i olakšavaju ili stimulišu međusobno svoje pojedinačne efekte. Memorijski imunski odgovor, tj. spremnost za odgovor na infekciju nakon vakcinacije, kao i nakon prirodno preležane bolesti počiva na sadejstvu obje komponente, u ćelijama koje „čuvaju“ informacije, te podstaknute daju stimulus za lučenje antiitijela i druge efektorne mehanizme. Na osnovu iskustva širokog obima ustanovljeno je od strane Svjetske zdravstvene organizacije da je optimalna efikasnost Astra Zeneca vakcine kod populacije starije od 65 godina ako je razmak između doza 4-6 nedjelja, za ostale 10 -12 nedjelja, te je to sadašnja zvanična preporuka. Sumiranjem podataka baziranih na velikim populacionim grupama doslo se do ovih zaključaka“, kazala je dr Gavranović.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here