Crveni krst Herceg Novi: Najviše se postiže udruženim snagama

Opštinska organizacija Crvenog krsta Herceg Novi samostalno, ali i u saradnji sa međunarodnim, državnim i lokalnim službama i organizacijama, realizuje i planira brojne aktivnosti. Nedavno su učestvovali u završnoj terenskoj vježbi projekta “Flod and fire“ posvećenoj reagovanju u slučaju poplave, a početkom oktobra i na međunarodnoj terenskoj vježbi u slučaju zemljotresa, u okviru projekta “Balance”.

Gostujući u program RTHN, sekretarka organizacije Milena Šćekić, je ukazala da nas je upravo “majka priroda” upozorila kako se ta znanja mogu primjeniti u praksi.

-Nadamo se da neće biti takvih situacija, ali svakako su vježbe tog tipa uvijek svima korisne da vidimo sa čim se možemo susresti i na koji način možemo jedni drugima pomoći, jer kada je riječ o bilo kakvoj prirodnoj nepogodi, jedna služba sama ne može sve, niti se to može očekivati, već je najbolje da se reaguje združenim snagama. To je bila prilika da svi zajedno pokažemo šta možemo, a sa druge strane da vidimo i eventualne nedostatke, jer je djelovanje u okviru službi zaštite i spašavanja nešto što se konstantno nadograđuje i usavršava, tako da su nam ove vježbe pokazatelj gdje smo trenutno i u kom pravcu trebamo raditi u narednom period.

Veoma je živa i saradnja sa predstavnicima mjesnih zajednica, društvenih organizacija, preduzeća, zdravstvenih i ustanova obrazovanja. Na poziv predstavnika MZ Zelenika nedavno su obišli lica kojima je pomoć potrebna i koje će u narednom periodu redovno pratiti.

-Ta saradnja je nešto što bi, iz naše perspektive trebalo da se podrazumijeva. Svjedoci smo da je ekonomska kriza sve veća i da ljudi ne uspijevaju da pokriju sve svoje potrebe, tako da je jako značajno da jedni drugima signaliziramo, izađemo u susret licu koje je u nezavidnoj situaciji izađemo u susret i zadovoljimo makar te osnovne ljudske životne potrebe. U stalnoj smo komunikaciji sa kolegama iz mjesnih zajednica, znaju da imaju slobodu da nas pozovu u slučaju da negdje mi možemo reagovati. Imamo odličnu saradnju sa predstavnici mjesnih udruženja penzionera, kao i sa ostalim gradskim službe, među kojima je i Centar za socijalni rad. Vrlo često su i njima ruke vezane zbog nekih procedura i pravila u okviru sistema socijalne zaštite, ali imamo već uspostavljen sistem da, ukoliko oni ne mogu, signaliziraju nama da mi pružimo podršku, dok se ne steknu uslovi da neka državna ili lokalna institucija preuzme dalju brigu o određenom licu. Pored državnih i gradskih službi jako je značajna saradnja sa nevladinim sektorom i organizacijama civilnog društva, jer kada udružimo resurse i kapacitete u službi onoga kome je pomoć potrebna možemo postići mnogo toga, smatra Šćekić .

U saradnji sa mjesnim udruženjem penzionera Sutorina i osnovnim školama „Ilija Kišić“ i „Dašo Pavičić“ OO CKHN je organizovala predavanja na temu vakcinacije protiv HPV-a i COVID-a-19, a slijedi  još jedan krug predavanja o HPV, MMR i COVID vakcinaciji.

-To je jedna od aktivnosti koja se sprovodimo sa Crvenim krstom CG i sa Institutom za javno zdravlje, čiji je cilj promocija i unapređenje zdravlja kada je riječ o nekim zaraznim bolestima. Stavili smo akcenat na škole i mjesna udruženja penzionera, odradili smo dvije radionice, a sledeće sedmice kreće drugi ciklus, jer je to nešto na čemu treba u kontinuitetu raditi.

Osim lokalnog stanovništa, veoma je značajna pomoć koju Crveni krst pruža izbjeglicama, jer je veliki broj građana Ukrajine i Rusije našao utočište u našem gradu.

-Prema evidenciji Crvenog krsta Herceg Novi do sada je prijavljeno 560 lica, od čega su skoro polovina djeca, a kada govorimo o odraslima u najvećem broju su žene. Obraćaju nam se najviše sa pitanjima kako se prijaviti i gdje se registrovati, kako se upisati u vrtić ili školu i kako ostvariti zdravstvenu zaštitu i različita prava koja iz Uredbe o privremenoj zaštiti koju je usvojila Vlada. Imamo angažovani tim ljudi, i zaposlenih na projektu, ali i grupu volontera koja im pruža pomoć. To su i Rusi i Ukrajinci i to je pravi primjer kako zajednice treba da pomažu jedna drugu, poručila je Šćekić, i podsjetila da za izbjeglice organizuju učenje  jezika, kao i pružanje psihosocijalne podrške.

Posebno ranjiva kategorija stanovništva su starije i osobe sa invaliditetom. Crveni krst Crne Gore organizuje obuke za gerontodomaćice, a upravo je krenuo i novi projekat psihosocijalne podrške.

-Započeli smo implementaciju tog projekta koji ima dvije komponente; pružanje psihosocijalne podrške putem telefona, jer nismo uvijek u mogućnosti da obiđemo, ali je jako bitan i makar taj kontakt da znaju da će ih neko nazvati i da mogu nekoga da nazovu ako im bilo šta treba. Za deset dana kreće i grupa samopomoći gdje ćemo sa starijim licima i licima sa invaliditetom zajednički obrađivati različite teme. Imaćemo i goste na tim grupama, najčešće zdravstvene radnike, ali i druge koji im mogu dati određenu informaciju ili savjet da na taj način pokušamo da im što više pomognemo, a ujedno i da ih malo vratimo i uključimo u društveni život. Grupe ćemo organizovati jednom sedmično u prostorijama Crvenog krsta, prosto da ih vratimo u zajednicu, jer njihov najveći problem u većini slučajeva je socijalna isključenost, poručuje Šćekić.

Crveni krst Herceg Novi je i partner NVO “Mare mare” u projektu “Socijalna inkluzija starijih osoba i osoba sa invaliditetom Herceg Novog kroz edukativne radionice”, a od 29. novembra do 5. decembra će obilježiti Nedelju Crvenog krsta, između ostalog i literarnim i likovnim konkursom koji je u pripremi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here