Crnogorski vaterpolisti bez polufinala, traži se viza za Fukuoku

Vaterpolo reprezentacija Crne Gore pobijeđena je u četvrtfinalu Evropskog prvenstva u Splitu od Mađarske, prvog favorita prvenstva 11:8 (3:1, 2:3, 2:1, 4:3).

Bilo je poznato i prije početka utakmice ko je u ovom susretu favorit. To su Mađari pokazali bez mnogo napora, ali sa mnogo više utrošene snage nego što se očekivalo. Treba reći i da je reprezentacija Crne Gore poražena, ali nije rezultatski ponižena.

Odbrane su bile bolji dio obje selekcije. Mađari su poveli praktično u prvom napadu, golom Nemeta sudija je tražio dodatnu konsultaciju da li je gol, a poslije pregledanog snimka pokazao je da Crna Gora mora krenuti sa centra.

Izjednačio je Averka, Crna gora je dobro igrala odbranu i tek u finišu, Anhel i Konarik su stvorili razliku koju su Mađari praktično čuvali do kraja utakmice.

U drugoj četvrtini Crna Gora je dugo tražila sebe u napadu i tek poslije peterca Đurđića smanjila rezultat, ali je tada na scenu stupio Silar Janšik koji je do kraja bio nerješiva enigma za gomane Đurđića i odbranu ispred njega.

Uslijedio je ubrzo i drugi peterac za Crnu Goru i Đurđić je još jednom bio siguran, ali je Kristijan Manherc pogodio iz peterca i držao prednost od dva gola do kraja. Perković je u finišu poluvremena postigao gol za 4:5 i otvorio nadu da u drugom poluvremenu napad selekcije Vladimira Gojkovića može nešto učiniti.

Na početku drugog poluvremena Janšik je ponovo donio prednost od dva gola, a Averka smanjio na 6:5. Mađari su u tom dijelu igre imali prečku, Đurđić je brzopleto šutirao za izjednačenje, što je kaznio Janšik novim golom. Poslije gola Zelenaka nazirao se pobjednik jer je Manherc svojim drugim golom najavio pobjedu zvaničnog evropskog prvaka. Golman Bogel odbranio je peterac Averki, a Radović i Spaić tri minuta i 20 sekundi prije kraja stavili su do znanja da se Crna Gora ne predaje. Janšik je četvrtim golom definitivno raspršio sve nade izabranika Gojkovića da mogu postići iznenađenje u Splitu.

Do kraja utakmice Perković i Janšik su bili strelci i Crna Gora se sada okreće ka dvije naredne utakmice u četvrtak i subotu, za plasman od 5. do 8. mjesta i potrebna je jedna pobjeda za plasman koji vodi na Svjetsko prvenstvo iduće godine u japansku Fukuoku.

Naš tim će igrati u četvrtak (08. septembar) sa slabijim iz meča Španija-Grčka koji je zakazan za 19:00 sati.