Članovi OBNOR-a 1941 – 1945 položili cvijeće na grob Milana Spasića na Savini

Polaganjem vijenca na grob Milana Spasića na Gradskom groblju na Savini delegacija OBNOR-a 1941 – 1945 Herceg Novi obilježila je 82 godine od potapanja razarača „Zagreb“ i pogibije narodnih heroja Milana Spasića i Sergeja Mašere.

– Položili smo cvijeće kao i svake godine na grob narodnog heroja Milana Spasića. Poklanjamo se sjenima palim herojima, kazao je Đorđe Zloković iz opštinske organizacije boraca Narodno oslobodilačkog rata 1941 – 1945. godina.    

Članica hercegnovskog Izvršnog odbora OBNOR-a 1941-1945 i predsjednica MZ Topla Nada Bukilica podsjetila je na podvig oficira bojnog broda Kraljevske ratne mornarice Jugoslavije Milana Spasića i Sergeja Mašere, koji su 17. aprila 1941. godine odbili su da izvrše naređenje o predaji broda italijanskoj mornarici poslije kapitulacije Jugoslavije i žrtvujući svoje živote, u Tivatskom zalivu, digli u vazduh i potopili razarač“Zagreb”.

-Tog 17. aprila 1941. godine u uvali Sveto Trojstvo pored naselja Brdište bilo je maglovito i kišovito. Tu su bili usidreni razarači Zagreb, Beograd, Dubrovnik i oštećeni razarač Ljubljana. Komandant „Zagreba“ je bio Nikola Krizomali, koji je saopštio posadi da je sve propalo i da moraju da napuste brodove i idu svojim kućama. Posadi se obratio i Milan Spasić riječima – Rat je završen Kraljevina Jugoslavija je kapitulirala. Italijani samo što nisu ušli u Boku.

Odmah poslije napada 6. aprila na Jugoslaviju i bombardovanja Boke od strane Italijana još 8. aprila odlučivalo se o isplovljavanju ratnih brodova iz Boke, ali mnogi komandanti bojnih brodova su bili protiv. Jedino je komandant bojnog broda Ivan Kern sa “Durmitorom” i “Kajmakčalanom” isplovio i prišao saveznicima.

Na razaraču „Zagreb“ Krizomali je pozvao članove posade: Prestala su neprijateljstva, idite svojim kućama! Mornari su otišli u žurbi. Jedino su ostala dvojica oficira, poručnici bojnog broda druge klase Milan Spasić i Sergej Mašera. Oni su do posljednjeg trenutka vjerovali, da ima smisla da se isplovi iz Boke, u suprotnom, odlučili su da razarač “Zagreb” dignu u vazduh. Već u 9:30 odluka o uništenju broda bila je donijeta. Prvo je aktiviran eksploziv na pramcu. Njih dvojica su potapanjem broda radije izabrali smrt umjesto predaje. Sljedećeg dana ribari su našli posmrtne ostatke Milana Spasića. Na sahrani Spasića, pored silnog naroda bio je i vod italijanskih vojnika, što znači da im je i okupator odao vojnu počast. Vojska Ujedinjenog Kraljevstva Britanije posvetila im je spomen ploču u njihovoj kasarni na Malti, podsjetila je Bukilica.

Francuzi su po njima snimili film „Plamen na Jadranu“, po scenariju Meše Selimovića.

Spasić i Mašera nosioci su ordena Karađorđeve zvijezde, koji su odlikovani od strane izbjegličke vlade u Londonu 1942. godine. Ukazom Josipa Broza Tita 1973. godine proglašeni su narodnim herojima.    

Podsjećamo, Milan Spasić rođen je 1909. godine u Beogradu, a Sergej Mašera 1912. godine u Gorici. Kada je u aprilu 1941.
godine izbio rat obojica su služili u Boki, na jugoslovenskom razaraču “Zagreb”.
Milan Spasić sahranjen je na Savini, a Sergej Mašera poslije rata, kada su pronađeni njegovi posmrtni ostaci, sahranjen je u
Sloveniji.
U Herceg Novom jedna ulica nosi njihovo ime.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here