Zbog nedostatka kadra Nezavisni sindikat pokrenuo inicijativu za izmjenu Zakona o unutrašnjim poslovima

Upravi policije trenutno nedostaje 1.500 službenika, podaci su Nezavisnog sindikata policije, a po uslovima za penziju koji važe do kraja naredne godine, najmanje još toliko službenika može otići u penziju. Iz Nezavisnog sindikata pokrenuli su inicijativu da sadašnji uslovi za penzionisanje budu produženi do kraja 2030. godine, kako bi kadar mogao biti obnovljen.

Prema riječima Rmandića opasnost koja prijeti crnogorskom društvu je ugrožavanje bezbjednosti – imovinske, lične i svake druge crnogorskih građana, a razlog je upravo nedostatak policijskih službenika.

-Činjenica je da Uprava policije odnosno Ministarstvo unutrašnjih poslova ima nedostatak od 1.500 policijskih službenika koji rade u uniformi na terenu i to jako veliki problem. Naše kolege imaju jako veliki broj prekovremenih sati tokom mjeseca, značajno veći nego što ti zakon dozvoljava, jer nema ko da radi i mi smo prinuđeni da poslednjim atomima snage pružimo ono što je do nas da bi građani bili bezbjedni, istakao je Rmandić.

Do kraja 2025. godine uslove za odlazak u penziju po sadašnjem zakonu ispunjava 1.700 policijskih službenika, što će dovesti do nemogućnosti obavljanja policijskih poslova. Rmandić ističe da se nadležni ovim problemom moraju pozabaviti što prije, a određene inicijative uputio je i Nezavisni sindikat.

-Jedan od predloga koji smo iznijeli je da se sadašnji uslovi za penzionisanje produže do 2030. godine, kada bi ogroman broj policijskih službenika, koji bi sledeće godine otišli u penziju prihvatio produženje, odnosno doborovoljno ostao da radi u Upravi policije. Na taj način, državi bi dali prostor da obnovi, podmladi i obuči kadar, ali da ostavimo prostor službi da mladi steknu iskustvo uz starije kolege, kazao je Rmandić.

Drugi predlog je vraćanje Policijske akademije pod okrilje Ministarstva unutrašnjih poslova.

-Smatramo da sadašnji model nije učinkovit, zato što se selekcija, obuka i zapošljavanje obavlja preko Uprave za kadrove što je jako dugotrajan proces, koji iziskuje mnogo resursa i vremena, zobg čeha imamo situaciju da ljudi koji završe Policijsku akademiju ne mogu odmah da se zaposle u Ministrastvu unutrašnjih poslova. Imao policajce koji su čekali mjesecima, neki čak i više od godinu dana da se zaposle, istakao je Rmandić.

Aktelni Zakon o unutrašnjim poslovima predviđa da se u policiji mogu zaposliti samo lica sa petim stepenom stručne spreme, što je moguće samo na Policijskoj akademiji koja godišnje može da školuje između 60 i 100 polaznika. Nezavisni sindikat zbog toga predlaže izmjenu zakona kojom bi se dozvolilo licima sa četvorogodišnjom stručnom spremom i srednjom školom, da se nakon određenih obuka zapolosle u policiji, kako bi problem nedostatka kadra što prije bio rješen.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here