Položaj medijskih radnika u Crnoj Gori, stabilno finansiranje lokalnih javnih emitera, priprema za početak pregovora o Granskom ugovoru, bile su teme sastanka predstavnika Sindikata medija Crne Gore i zaposlenih u Radio Televiziji Herceg Novi.
U okviru redovnih aktivnosti u posjeti RTHN su bili potpredsjednik Radomir Kračković, a iz stručne službe Dražen Đurašković i Kristina Pašić.
Prema riječima Radomira Kračkovića, Sindikat medija godinama lobira za poboljšanje ekonomsko socijalnog statusa zaposlenih u lokalnim javnim emiterima, upravo zato što zaposleni u medijskom sektoru u Crnoj Gori imaju najviše problema.

-To je posebno izraženo na sjeveru, ponegdje i na jugu, gdje u mnogim javnim emiterima plate kasne po nekoliko mjeseci, čak i i više od godinu, kao što je slučaj sa kolegama u Ulcinju. To je veliki problem i zato se trudimo svih ovih godina da kod donosilaca odluka, odnosno čelnika u Crnoj Gori, probudimo svijest o značaju lokalnih javnih emitera, i na neki način ih natjeramo da to ozbiljnije shvate, jer ukoliko su osnovali lokalne javne emitere moraju obezbijediti njihovu finansijsku stabilnost i uredničku i novinarsku nezavisnost, kako ne bi bili megafoni partija određenih vlasti u određenim opštinama, već kako bi potpuno nezavisno radili svoj posao, kazao je Kračković.
Istraživanja Sindikata medija koja su rađena u prethodnim godinama, pokazuju da zaposleni u ovoj struci većinom primaju zarade koje su ispod nivoa državnog prosjeka, informiše Kračković.
-Sa programom Evropa sad došlo je do poboljšanja, međutim i tu postoji problem upravo zbog kašnjenja plata u pojedinim lokalnim javnim emiterima. Neke naše kolege će početi da primaju plate po novom modelu tek za nekoliko mjeseci, ili godinu. Ti problemi su ostali iz prethodnog perioda, i upravo na njihovom rješavanju radimo, objašnjava Kračković.
Kako dalje navodi, Sindikat medija je nedavno pokrenuo inicijativu za početak pregovora o novom Granskom kolektivnom ugovoru za oblast medija, s obzirom da je prethodni iz 2004. godije prestao da važi.
-Prije četiri godine smo sa Unijom poslodavaca vodili pregovore o tome, međutim tada sa njihove strane nije bilo ni sluha ni volje da se ugovor potpiše. Vjerujem da ćemo ovog puta doći do dogovora, jer smatramo da je dugoročno nemoguće da zaposleni u oblasti medija nemaju jedan krovni dokumet koji štiti njihova prava. Očekujemo da će uskoro početi ti pregovori, te se nadamo da ćemo do kraja godine imati potpisan kolektivni Granski ugovor. Ohrabrujemo i sve sindikalne organizacije da pregovaraju i o pojedinačnim kolektivnim ugovorima. Na nivou javnih preduzeća za sada imamo kolektivne ugovore samo u RTV Budva i nacionalnom servisu RTCG, kazao je Kračković.
I set medijskih zakona će biti mijenjan informiše Kračković.
-Postoje radne grupe za izmjenu medijskih zakona i strategiju. Radna grupa za izmjenu zakona treba da predloži nove zakone o medijima, nacionalnom javnom emiteru RTCG i zakon koji je posebno važan, ranije se zvao Zakon o elektronskim medijima, sada je Zakon o audiovizuelnim medijskim uslugama. Ovaj zakon je posebno važan je preko njega želimo da popravimo ukupni položaj lokalnih javnih emitera, zaključio je Kračković.
Nacrtom zakona koji je završen prije tri godine, predviđeno je da opštine kao osnivači, izdvajaju znatno veća sredstva za funkionisanje lokalnih javnih emitera.