Pripreme za predstojeću turističku sezonu su počele. Zakupci plaža do 1. maja trebalo bi da urede kupališta, kako bi spremno dočekali goste. Turistički privrednici na području Opštine Herceg Novi, očekuju razumijevanje državnih inistutucija za probleme, sa kojima se suočavaju tokom cijele godine.
Hronični problem svim zakupcima plaža od Ulcinja do Igala, predstavlja što se tokom godine prilikom nevremena i jakog juga nanesu velike štete na kupalištima, što zakupci moraju da saniraju, ocjenjuje za RTHN turistički privrednik i zakupac plaže Slobodan Radović Krušo:
– Od jakog juga i velikih talasa, posebno velike štete se nanesu zakupcima, koji imaju pješčane plaže. To se dešava svake godine, ove posebno i to je nešto s čime se moramo suočiti. Mislim da postoji malo razumijevanja, u sanaciji tih šteta kada je u pitanju JP Morsko dobro, sa kojima svi imamo ugovor. Trebalo bi imati više sluha za učestvovanje u sanaciji kupališta, o čemu imamo dokaze. Nisu to privatna kupališta, nego se za njih plaćaju visoki iznosi zakupa. Mislim da bi bilo važno i stimulativno djelovalo, kada bi se, dio zakupa, zavisno od veličine kupališta i iznosa odbio jedan procenat za održavanje. Mi to snosimo kao dodatnu investiciju, jer moramo sanirati štete, na koje lično ne možemo uticati, što je proizvedeno prirodnim procesem, koji mi ne možemo zaustaviti, objašnjava Radović.
Morsko dobro obavezuje zakupce da dio plaža oslobode od mobilijara:
– Na plaži gdje sam zakupac ostavljam slobodan dio plaže. Smatram da je kupalište, sagrađeno i opremljeno na najmoderniji način i ocijenjeno je od korisnika najvećom ocjenom, napravljeno na nepristupačnom terenu, davne 1997. godine. Danas je jedno od najluksuznijih kupališta na Crnogorskom primorju i zahtijeva puno ulaganja tokom čitave godine. Moja firma ne propušta niti jedno jugo, niti propušta da ima stalno prisutnu osobu, koja obavlja čišćenje svakodnevno, tokom čitave godine, naveo je Krušo.
Radović smatra da bi parametar trebalo da budu većina korisnika, koji plaćaju ležaljke, a poslodavci (zakupci) uplaćaju PDV 21 odsto, direktno državi i neophodno je napraviti razliku između luksuznih i prirodnih plaža. Takođe, navodi da na ovoj plaži neće doći do poskupljenja i da će kupalište Rafaelo biti spremnije nego ranijih godina, iako je ove godine tokom zime, imao više štete od jakih talasa i nevremena.
Plaže u Baošiću bile su sređene i prije Praznika mimoze, što je bila obaveza zakupaca na ovom dijelu rivijere. Plaže se održavaju i tokom zime, iako jugo ponovo napravilo nered, potvrdio je za RTHN jedan od zakupaca plaža u Baošiću Nebojša Ilić:
– Od 2000-te godine držim plažu, kada je i formirano JP za upravljanje morskim dobrom. Mi smo ove plaže uradili, sa Morskim dobro smo bili partneri. More je bilo do parapeta, zadnjih godina smo nasipali plažu, borili se, kao što se svi borimo. Ove plaže su tako nastajale, mi smo ih stvarali, naše porodice ovdje žive. Mi smo vezani za ovu plažu. Mislim da će se naći modalitet,formula kako bi napravili ugovor, sa državom. Ovo je veliki trud, ulaganja cijele godine, zavisimo od vremena, a i sezone su kratke, nije da su to velike pare. Velika je muka, ulaganje svih nas, koji drže plaže, ocijenio je Ilić.
Podsjećamo, da je planirani tender za davanje kupališta u zakup odgođen za jesen. U susret turističkoj sezoni, kupališta bi trebalo da budu spremna do 1.maja, zaključeno je na nedavno, održanoj sjednici, predstavnika resornih ministarstava i Odbora udruženja turizma i ugostiteljstva Privredne komore Crne Gore.