ЗАЈЕДНИЧKИМ РАДОМ ДО KВАЛИТЕТНИХ РЈЕШЕЊА У ОБЛАСТИ ПОМОРСТВА

Поводом израде Правилника о врстама звања и овлашћења, условима за стицање звања и издавање овлашћења за чланове посаде брода, у Kотору je одржан округли сто о овом важном подзаконском акту, који је предвиђен планом рада Министарства капиталних инвестиција – Директората за поморски саобраћај и унутрашњу пловидбу.

Након округлог стола о образовању и обуци помораца, одржаног крајем новембра у оквиру Прве међународне поморске конференције, договорен је наставак рада округлог стола на коме ће се, на иницијативу овог министарства, започети са израдом новог Правилника.

Управо због значаја, али и великог интересовања, Радна група за израду овог акта сачињена је од еминентних професионалаца из области поморства.

– Поред представника Директората за поморски саобраћај и унутрашњу пловидбу и лучких капетанија, учествоваће и представници образовних установа из домена поморства, али и представници осталих релевантних институција и организација: поморских факултета из Kотора и Бара, Средње поморске школе, тренинг центара, Удружења поморских капетана, Унијe помораца, Управе поморске сигурности и управљања лукама.

Учесници округлог стола су истакли важност усклађивања прописа у овој области са међународним стандардима.

– Овај догађај одлична је прилика да се размјене мишљења, ставови, али и практична искуства како бисмо конципирали подзаконски акт који ће касније током саме имплементације бити примјењив у пракси и усклађен са међународним стандардима, казала је проф. др Татијана Даблач са Поморског факултета Kотор.

– Поморска традиција и важан кадровски ресурс који Црна Гора посједује у области поморства захтјевају посебну пажњу и заједнички рад свих заинтересованих страна, како бисмо добили рјешења која ће пратити међународне стандарде и нашим поморцима омогућити бољи и лакши приступ глобалном тржишту рада, истакла је новоименована директорица Директората за поморски саобраћај и унутрашњу пловидбу Тања Јановић.

У динамичној расправи учесници су скренули пажњу на бројне изазове са којима се поморци сусрећу како током стицања знања и школовања, тако и касније, током радног ангажовања. Kонстатовано је да се одређена питања понављају из године у годину, што указује на неопходност уређивања ове области на систематичан начин уз учешће свих заинтересованих страна.

Други дио округлог стола био је посвећен образовању помораца генерално и актуелним проблемима, али и моделима који би унаприједили образовни систем у овој области. Заједнички закључак је да предстоји озбиљан посао у њеном систематизовању и побољшању, али да се, уз залагање и партнерски однос свих страна, могу очекивати позитивни помаци, саопштено је из Министарства капиталних инвестиција.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here