ПРОЈЕКАТ ИЈЗ: УНАПРЕЂЕЊЕ ЗДРАВЉА РОМСКЕ И ЕГИПЋАНСКЕ ПОПУЛАЦИЈЕ

Институт за јавно здравље Црне Горе

Обезбјеђивање поштовања основних људских права дјеце ромске и египћанске националности представља велики изазов за многе европске државе.

Исказујући посвећеност европским интеграцијама, остваривању Циљева одрживог развоја и имплементацији Конвенције Уједињених нација о правима дјетета, Црна Гора се обавезала да ће обезбиједити поштовање права сваког дјетета на приступ квалитетним системима образовања и здравства, саопштено је из Института за јавно здравље.

Када је ријеч о законодавном оквиру, Закон о здравственом осигурању Црне Горе регулише читав низ питања везаних за успостављање и остваривање права из области здравственог осигурања. Њиме је прописано да се социјално рањиве категорије становништва, укључујући и припаднике РЕ народа, ослобађају обавезе плаћања трошкова медицинских услуга што указује на посвећеност законодавне и извршне власти ка унапријеђењу права РЕ популације.

С обзиром на евидентне проблеме у социјалном, економском и здравственом контексту,  запослени у Институту за јавно здравље, у сарадњи са УНИЦЕФ-ом су, током протекле и ове године, планирали реализацију пројектних активности међу припадницима ромске популације, како би утицали на прилагођавање њиховог понашања здрављу, односно реализовали мјере примарне, неспецифичне превенције, у форми здравствено-васпитних комуникационих и стратегија стицања вјештина.

Пројектне активности су укључивале: дефинисање документационе основе, реализацију укупно 35 радионица, које су усмјерене ка очувању и унапређењу здравља ромских жена, али и дјеце и мушкараца. Теме реализације су се односиле на водеће факторе ризика идентификоване у циљној популацији и реализоване су у складу с исказаним потребама припадника ромске популације.

Радионицама је обухваћена ромска популација у Подгорици, затим у Никшићу, Беранама и Котору. Кроз, циљној популацији прилагођене здравствено-васпитне радионице, организоване по тиму стратегија стицања вјештина, полазници су стекли вјештине и знања о значају примјене понашања које је у складу са здрављем. затим стицање основних знања о хигијени неопходној за правилну припрему намирница и подизање квантума знања у вези са принципима и значајем правилне исхране и утицаја на правилан раст и развој безбједности хране за све, а посебно за дјецу.

Поред наведеног, са полазницима се радило на усвајању облика понашања неопходног за очување и унапређење репродуктивног здравља и компетентног планирања породице и доношења на свијет здравог и жељеног потомства.

Посебна пажња је посвећена едукацији о значају уредне вакцинације дјеце за спречавање настанка заразних болести, као и очувања у унапређења њиховог здравља, чак и у контексту пандемије КОВИД-19 као и достизање и одржавање високог обухвата имунизацијом препорученим бројем доза вакцина у складу са узрастом, с посебним акцентом на дјецу која припадају посебно осјетљивим популационим групама у иначе рањивој категорији ромског становништва.

Кроз радионице припадницима РЕ популације је презентовано на који начин могу остварити коришћење права из здравствене заштите, имајући у виду чињеницу да чешће оболијевају од болести већег социо-медицинског значаја, са циљем смањења неједнакости у здрављу између Рома и осталог дијела популације.

Захваљујући подршци УНИЦЕФ-а, приликом радионица полазницима је подијељено 350 хигијенских пакета.

Пројекат је дио ширег регионалног програма “Социјална инклузија ромске дјеце и дјеце са сметњама у развоју на Западном Балкану и Молдавији 2019.-2021.” којег спроводи УНИЦЕФ уз подршку Аустријске развојне агенције.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here