ZAJEDNIČKIM RADOM DO KVALITETNIH RJEŠENJA U OBLASTI POMORSTVA

Povodom izrade Pravilnika o vrstama zvanja i ovlašćenja, uslovima za sticanje zvanja i izdavanje ovlašćenja za članove posade broda, u Kotoru je održan okrugli sto o ovom važnom podzakonskom aktu, koji je predviđen planom rada Ministarstva kapitalnih investicija – Direktorata za pomorski saobraćaj i unutrašnju plovidbu.

Nakon okruglog stola o obrazovanju i obuci pomoraca, održanog krajem novembra u okviru Prve međunarodne pomorske konferencije, dogovoren je nastavak rada okruglog stola na kome će se, na inicijativu ovog ministarstva, započeti sa izradom novog Pravilnika.

Upravo zbog značaja, ali i velikog interesovanja, Radna grupa za izradu ovog akta sačinjena je od eminentnih profesionalaca iz oblasti pomorstva.

– Pored predstavnika Direktorata za pomorski saobraćaj i unutrašnju plovidbu i lučkih kapetanija, učestvovaće i predstavnici obrazovnih ustanova iz domena pomorstva, ali i predstavnici ostalih relevantnih institucija i organizacija: pomorskih fakulteta iz Kotora i Bara, Srednje pomorske škole, trening centara, Udruženja pomorskih kapetana, Unije pomoraca, Uprave pomorske sigurnosti i upravljanja lukama.

Učesnici okruglog stola su istakli važnost usklađivanja propisa u ovoj oblasti sa međunarodnim standardima.

– Ovaj događaj odlična je prilika da se razmjene mišljenja, stavovi, ali i praktična iskustva kako bismo koncipirali podzakonski akt koji će kasnije tokom same implementacije biti primjenjiv u praksi i usklađen sa međunarodnim standardima, kazala je prof. dr Tatijana Dablač sa Pomorskog fakulteta Kotor.

– Pomorska tradicija i važan kadrovski resurs koji Crna Gora posjeduje u oblasti pomorstva zahtjevaju posebnu pažnju i zajednički rad svih zainteresovanih strana, kako bismo dobili rješenja koja će pratiti međunarodne standarde i našim pomorcima omogućiti bolji i lakši pristup globalnom tržištu rada, istakla je novoimenovana direktorica Direktorata za pomorski saobraćaj i unutrašnju plovidbu Tanja Janović.

U dinamičnoj raspravi učesnici su skrenuli pažnju na brojne izazove sa kojima se pomorci susreću kako tokom sticanja znanja i školovanja, tako i kasnije, tokom radnog angažovanja. Konstatovano je da se određena pitanja ponavljaju iz godine u godinu, što ukazuje na neophodnost uređivanja ove oblasti na sistematičan način uz učešće svih zainteresovanih strana.

Drugi dio okruglog stola bio je posvećen obrazovanju pomoraca generalno i aktuelnim problemima, ali i modelima koji bi unaprijedili obrazovni sistem u ovoj oblasti. Zajednički zaključak je da predstoji ozbiljan posao u njenom sistematizovanju i poboljšanju, ali da se, uz zalaganje i partnerski odnos svih strana, mogu očekivati pozitivni pomaci, saopšteno je iz Ministarstva kapitalnih investicija.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here