Za spasioce na vodi u toku poslednja obuka, još dvije ovjere licenci do kraja juna

Фото: Црвени крст Црне Горе

Nakon tri obuke i 11 ovjera licenci u ovoj sezoni, 480 spasilaca steklo je uslove za rad na uređenim kupalištima tokom predstojeće ljetnje sezone na crnogorskom primorju.

Kako za RTHN informiše sekretarka OO Crvenog krsta Herceg Novi, Milena Šćekić, poslednja obuka je u toku, a provjera znanja za 32 kandidata, koliko ih je prijavljeno, biće održana danas u trening centru Crvenog krsta – Domu solidarnosti, u Sutomoru.

Milena Šćekić, sekretarka Crvenog krsta Herceg Novi

– Nadamo se da će svi položiti, jer tu postoje određena znanja i vještine, koje oni moraju da pokažu da bi prošli tu obuku i nadamo se da ćemo na ovih 480 dodati i ta 32 kandidata. Biće organizovane još dvije ovjere, za spasioce koji u prethodnom periodu nisu ovjerili licence. Jedna će biti 23. druga 30. juna – navodi ona.

Kandidati za spasioce na vodi, kako pojašnjava Šćekić, najprije moraju da prođu inicijalno testiranje, kroz koje se procjenjuje njihova fizička sposobnost da se bave tim pozivom, odnosno određene dužine plivanja i minutaže ronjenja.

– Kada zadovolje te kriterijume, ako ih zadovolje, nastavljaju sedmodnevnu obuku u našem trening centru, gdje prolaze treninge za fizičku spremnost, ali što je najvažnije, prolaze obuku koja se tiče prve pomoći, koja je, kada je u pitanju spasilaštvo na vodi, jako važna. Vrlo često se dešava da ljudima koji su na plaži, pozli ne kad su uvodi, već kada su vani, tako da je ta prva pomoć u prvim minutima jako bitna do odlaska hitne pomoći – ističe Šćekić.

Licencirani spasilac na vodi Anđela Antunović, koja dužnost obavlja kao spasilac na hotelskom bazenu, objašnja koje su to ulazne norme , koje svaki kandidat prije početka obuke mora da zadovolji.

Anđela Antunović, licencirani spasilac na vodi

– To su plivanje na 50 metara spasilačkim kraulom za manje od 50 sekundi, ronjenje 20 i više metara i naravno 300 metara sa perajima. Spasilački zadatak i posao je izuzetno težak i odgovoran, ali ko želi da se time bavi zna da će biti odgovoran u tome što radi i profesionalan od samog starta – navodi ona.

Antunović je kazala da je obuka, koja traje sedam dana u trening centru u Sutomoru, podjeljena na teorijski dio iz prve pomoći i praktični dio, koji obuhvata dva treninga dnevno u moru.

Završni ispit obuhvata znanje iz oblasti plivačkih sposobnosti, teorije spasilaštva i oblasti pružanja prve pomoći.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here