Prema evidenciji opštinske organizacije Crvenog krsta, među socijalno ugroženim stanovnicima najviše je onih koji su stariji od 65 godina, kao i starijih lica sa invaliditetom. To je i razlog da ova ustanova o penzionerima brine u kontinuitetu.
Prema riječima sekretarke Crvenog krsta Herceg Novi Milene Šćekić, veliki broj hercegnovskih penzionera je u materijalno nezavidnoj situaciji, zbog čega su u ovoj ustanovi ciljna grupa kojoj su stalno posvećeni.
– Ono što mi za njih u kontinuitetu radimo je pružanje humanitarne pomoći. Čak polovina lica koja su na spisku novskog Crvenog krsta su lica koja su starija od 65 godina ili imaju neki invaliditet, kazala je Šćekić.
Premda su sredstva ograničena i sve je manje donatora zbog sveopšte ekonomske krize, za penzionere ipak iznalaze rješenja za pomoć.

– U prethodnom periodu smo uspjeli da obezbijedimo sredstva i podršku u okviru projekta koji je podržala Evropska unija, a posredstvom NVO Staze koji će trajati narednih par mjeseci. Cilj je pružanje socio-psihološke podrške i organizovanje grupa samopomoći za starija lica i lica sa invaliditetom, jer i praksa je pokazala da je njima nekad vise potrebna lijepa riječ, nego humanitarna pomoć, objašnjava Šćekić.
Implementacija projekta za starija lica počinje u oktobru, a tada volonetri Crvenog krsta očekuju početak rada i na ostalim projektima.
-U narednom periodu očekujemo da će početi i projekat Zdravog starenja koja će u fokusu imati starija lica u ruralnom području. Nadamo se da ćemo uspjeti da uključimo i ljekare koji će nam pomoći da lica u zaleđu obiđemo makar jednom mjesečno da provjerimo njihovo zdravstveno stanje i da im uručimo pomoć, zaključila je Šćekić.
Volonteri Crvenog krsta često imaju problem kako doći do svih penzionera kojima je pomoć potrebna, a nisu na evidenciji, zato apeluju da im se jave ili to urade u Centru za socijalni rad ili Mjesnom udruženju penzionera, sa kojima imaju odličnu saradnju.