Vodovod ušao u velike investicije, primjena međunarodnih standarda

U preduzeću Vodovod i kanalizacija Herceg Novi su tokom restrikcija, koje su završene danas, uspjeli da održe sistem na nivou koliko je to bilo moguće, u uslovima obustave dotoka vode preko Plata, od oko 450 litara u sekundi.

Zahvaljujući izdašnosti izvorišta Opačica i vodi koja je isporučena sa Regionalnog vodovoda Crnogorsko primorje, za potrošače Kamenara i Bijele i izvorišta Karasovići u Hrvatskoj, izbalansirano je doticala do potrošača, koji su vodu imali dva puta po dva sata dnevno. U planu je da se pronađu modaliteti, kako bi se ubuduće izbjegle restrikcije, kazao je u emisiji Novsko popodne direktor preduzeća Vodovod i kanalizacija Herceg Novi Boro Lučić:

Boro Lučić

– Zahvaljujući ljudima na terenu koji su radili u dvije smjene i Monitoring centru koji je pratio potrošnju i situaciju sa rezervoarima preko telemetrije, uspjeli smo da izbalansiramo sistem i da pokrijemo velike potrošače i građane. Nadam se da se ovakve restrikcije više neće ponoviti sljedeće godine, očekuje Lučić.

Lučić iznosi i mogućnosti koji imaju u vidu kako bi se situacija oko eventualnih restrikcija u periodu remonta tunela Trebinje-Plat, mogle preduprijediti:

– Sljedeću godini mogli bi dočekati mnogo bolje, kada je riječ o terminima puštanja vode i da će biti dosta manje restrikcija u vrijeme prekida dotoka preko Plata. Realno postoje tehničke mogućnosti da se to uradi. Tokom sezone trošilo se više vode. Naplata potraživanja je standardno dobra, tako da je generalno za Vodovod bila uspješna sezona, a sada ćemo već krajem septembra da se pripremamo za sljedeću sezonu. Nadam se da ćemo u narednoj godini restrikcije dočekati dobro pripremljeni i da ćemo već 2025. godine potpuno zaboraviti na restrikcije, ocijenio je Lučić.

Centar za monitoring, Vodovod

Zaposlenima u Vodovodu pomogle su kontrole potrošnje vode, koju prati Monitoring centar:

– Ono što je nama pomoglo  u prethodna dva, tri mjeseca, jeste kontrola potrošnje vode, posebno na rivijeri. Omogućeno je praćenje   u realnom vremenu potrošnje vode. Kada ne pratite cijeli taj sistem, a nije se moglo pratiti do prije nekoliko mjeseci, ne znate šta se dešava, ovako znate u svakom momentu. Zahvaljujemo se i menadžmentu Portonovog koji je  izašao u susret i podijelio potrebe u različite periode tokom dana i  mogli smo da planiramo, punimo i praznimo rezervoare u odnosu na njih, tako da smo uspjeli da dobro izbalansiramo potrošnju, objasnio je Lučić.

On ističe da se ušlo se u veliku investiciju postavljanja vodomjera, na daljinsko očitavanje:

– Zahvaljujući ovoj investiciji mi na svakih desetak minuta dobijamo i protoke vode za velike potrošače, a istovremeno znamo šta se dešava u sistemima i glavnim cjevovodima. Do kraja godine uradićemo još desetak takvih vodomjera i on postaje značajan Monitoring centar, kakvog nema ni jedno vodovodno društvo u Crnoj Gori. Prije mjesec su sva vodovodna društva dobila preporuke od Regulatorne agencije  da se prilagođavaju metodologiji međunarodnih standarda korišćenja resursa i smanjivanja gubitaka. Ovo što smo uradili sa Monitoring centrom i ostalim, preteča je svega i ovaj projekat, koji smo sami pisali je poklopio sve zahtjeve, a mi smo korak ispred ostalih. Tako su Hrvatska i ostala preduzeća u Crnoj Gori u prvoj fazi primjene te metodologije. Naši zaposleni su ušli u sve to i rade posao kako treba, tako da će ovaj period ispred nas biti veoma dinamičan, konstatovao je Lučić.

Na Luštici, se ušlo u veliki period izgradnje. U Vodovodu se nadaju da će izgradnjom dva rezervoara i cjevovoda od Pristana već narednog ljeta moći priključiti u sistem Rose i Gornje Klince.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here