Vlada je danas na telefonskoj sjednici, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova, prihvatila Opšti kolektivni ugovor,a ministar rada i socijalnog staranja zakazao je njegovo potpisivanje u ponedeljak, 26. decembra u 13:00 časova.
Unija slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG) pozdravila je odluku Vlade Crne Gore kojom je jednoglasno dala saglasnost na tekst novog Opšteg kolektivnog ugovora prethodno usaglašenog na nivou socijalnih partnera.
-Istovremeno, USSCG izražava zahvalnost ostalim socijalnim partnerima što su i pored brojnih pritisaka sa kojima smo bili suočeni istrajali u namjeri da usaglašeni tekst bude konačno i potpisan. Na ovaj način socijalni partneri i Vlada Crne Gore pokazali su odgovornost i odlučnost u namjeri da zaključivanjem novog Opšteg kolektivnog ugovora naprave prvi ali odlučujući korak ka stvaranju uslova za dostojanstveni rad svih zaposlenih u Crnoj Gori, a posebno onim zaposlenima koji ne uživaju zaštitu kroz granske i kolektivne ugovore kod poslodavca, saopštili su iz USSCG.
Kako ističu svi zajedno napravili su korak od sedam milja ka ispunjenju uslova definisanih Poglavljem 19 – socijalna politika i zapošljavanje.
-Uz adekvatan nadzor nad implementacijom zakonskog okvira koji reguliše radne odnose, te obezbjeđivanjem neselektivnog i efikasnog nadzora nad poštovanjem istog, doprinijećemo što skorijem zatvaranju naprijed pomenutog poglavlja pregovora sa Evropskom unijom u čije punopravno članstvo svi težimo, navode iz USSCG.
Smatraju da je proces usaglašavanja i potpisivanja OKU trebalo i moralo da bude okončan mnogo ranije ali vjeruju da je, ipak, u pravom trenutku postignut kompromis o jednom od najznačajnijih akata za svijet rada.
-Vjerujemo da njegova adekvatna primjena u praksi, uz ostvarenje i drugih neophodnih pretpostavki, može značajno uticati na smanjenje odliva radne snage iz Crne Gore koji trend je sve prisutniji i kao takav bi trebalo da bude zabrinjavajući i opominjujući za sve društvene aktere, saopštavaju iz USSCG.
Potpisivanje novog Opšteg kolektivnog ugovora, poručuju, znači vraćanje vjere u tripartitni socijalni dijalog u Crnoj Gori i ukazuje na značaj socijalnog dijaloga kao svojevrsnog alata za postizanje kompromisa koji je u interesu svijeta rada, svijeta kapitala i ukupnog društva.