Nagomilani problemi Instituta „Dr Simo Milošević“ ne mogu biti riješeni preko noći, ali Vlada Crne Gore ima plan kako da ovu ustanovu izvuče iz situacije u kojoj se trenutno nalazi, kazao je za TV Vijesti direktor Direktorata za projekte u Ministarstvu zdravlja Luka Đukanović.
Biće angažovana nezavisna konsultantska kuća, koja mora da utvrdi stanje u ustanovi, strukturu zaposlenih, troškove, cijene za inostrano i domaće tržište, način restruktuiranja.

Kako je naveo Đukanović, problem je što samo 56% akcija pripada državi, a 44% je privatno vlasništvo, pored toga sudskom presudom poništena je odluka Vlade Duška Markovića o stopiranju procesa privatizacije, a uz aktuelni dug, potrebno je investirati između 30 i 50 miliona eura.
– Vlada ima plan da od Instituta napravi održivu instituciju. Nije suština samo u 1,2 miliona, već da se napravi održivo rješenje, koje će da dovede Institut u pozitivno poslovanje, sve su pretpostavke u tom smjeru, jer imamo velike smještajne kapacitete, reputaciju, stalne goste, adekvatno osoblje – navodi on.
Sredstva za studiju izvodljivosti su opredjeljena, a Vlada trenutno traži adekvatnu konsultantsku kuću, koja će dati presjek trenutnog stanja i naredne korake za profitabilno poslovanje.
– Znamo samo da je struktura troškova zaposlenih preko 85%, kao i da su cijene usluga prema Fondu izuzetno niske. Neki podaci nam ukazuju u kom smjeru moramo da idemo, a to je rast cijena usluga prema Fondu zdravstva Crne Gore, kao i naći način racionalizacije troškova – objašnjava Đukanović.
Vlada još uvijek čeka mišljenje Agencije za zaštitu konkurencije, a kako navodi Đukanović, to bi trebalo da bude sledećeg mjeseca, međutim to je samo privremeno rješenje. Radnici rade bez plate i u nezadovoljavajućim uslovima, a i jedini su u državu za koje ne važi Granski kolektivni ugovor.
Đukanović ističe da je optimista kada je riječ o iznalaženju rješenja, ali traži strpljenje, dok analiza ne bude privedena kraju, jer od tih rezultata zavise svi naredni koraci.