U Dječjem domu Mladost u Bijeloj trenutno je zbrinuto oko 80 mališana bez roditeljskog staranja i onih čiji je razvoj ometen porodičnim prilikama, uzrasta od tri godine do završetka srednje škole, odnosno sticanja profesionalnog zvanja.
Dječji dom posjeduje sve licence i nesmetano radi već 76 godina, kazala je gostujući u emisiji „Novsko jutro“ na programu RTHN direktorica Marela Savić.
Dom prolazi kroz proces transformacije u okviru reforme sistema socijalne i dječje zaštite. Prvim planom, koji je donesen i usaglašen 2015. godine, otvorene su nove usluge.
– Osim smještaja, po čemu je Dom i prepoznat i radi decenijama, implementirali smo uslugu prihvatilišta za zaštitu djece od nasilja u porodici, SOS dječju telefonsku liniju 116-111 i dnevni boravak za djecu sa smetnjama i teškoćama u razvoju – navodi ona.
Riječ je, kako objašnjava Savić, o uslugama koje su licencirane i koje uspješno funkcionišu u okviru Dječjeg doma.
Drugi plan transformacije usvojen je i implementiran 2019. godine, a predviđa usluge namjenjene djeci i porodici. Savić, kao najvažniju, izdvaja uslugu centra za porodični smještaj, odnosno hraniteljstvo.
– Dom u Bijeloj će se zapravo baviti edukacijom, osposobljavanjem budućih hranitelja i praćenjem hraniteljskih porodica u smislu da oni imaju mogućnost, kada se susretnu sa određenim problemom, imaju koga da pozovu i da s eposavjetuju, te da se taj neko na kvalitetan način uključi u rješavanje problema – objašnjava Savić.
Ovu uslugu do sada su pružali Centri za socijalni rad, koju su prezaposleni, zbog čega su se u Domu i odlučili za ovaj vid transformacije.
U okviru Dječijeg doma Mladost formirana je i mala grupna zajednica djece sa smetnjama i teškoćama u razvoju, koji borave u prostorijama u Bijelom Polju.
Savić ističe odličnu saradnju sa Ministarstvom finansija i socijalnog staranja, koje je dalo saglasnost na raspisivanje konkursa za zaposlenje još stručnog kadra za rad sa djecom. Oglas je trenutno otvoren, a uslov za konkurisanje, pored potrebnih kvalifikacija, je i posjedovanje licence.