Crkvena opština topaljsko-hercegnovska i NVO Spona sinoć su u Dvorani „Park“ priredili Vidovdansku akademiju, posvećenu obilježavanju 20 godina od martovskog pogroma na Kosovu i Metohiji.
U besjedi arhijerejski namjesnik nikšićki protojerej stavrofor Slobodan Jokić kazao je da je ljudsko postojanje zasnovano na Božijoj ljubavi i slobodi i da na tom daru od Boga treba uzvratiti opredjeljenjem za život.
– Primjer takvog opredjeljenja su nam dali svetitelji mučenici crkve, čiji način života otkriva kako u crkvi funkcioniše opredjeljenje za carstvo Božije koje je od sada i dovjeka. Mučeništvo je riječ hrišćanska i crkvena jer prvi mučenik je bogočovjek Hristos koji je raspet u vrijeme Pontija Pilata za svjedočanstvo jevanđelja. Ako je Hristos mučenik, onda i hrišćanin znači stradalnik i mučenik, kazao je protojerej stavrofor Jokić.
Dodao je da se ne može pričati ili pisati o Kosovu i Metohiji, a ne pomenuti mitropolita Amfilohija i episkopa Atanasija.
-Oni su nas učili da volimo cijeli svijet, vaseljenju i univerzum, ali da ne zaboravimo svoje, a naročito da volimo Kosovo i Metohiju. Oni su nas učili da su Kosovo i Metohija najskuplje srpske riječi i da je naše nadanje zakopano na Kosovu u onu jednu grobnicu. Oni su nas naučili kako da zenica oka našeg bude gnijezdo ljepote Kosova i Metohije. Amfilohije i Atanasije su svjedoci, propovjednici, sastradalnici raspeća našeg naroda od Kosova do Jasenovca i vjerni čuvari kosovskog zavjeta, kazao je protojerej Jokić.
Malo gdje se danas, kako je rekao arhijerejski namjesnik Jokić, tako i toliko strada za Hrista kako na Kosovu i oko Kosova.
-Strada se i svjedoči, kao što se svjedočilo i stradalo 17. marta prije dvadeset godina. Gledali smo svjetske moćnike kako bez imalo stida i savjesti gledaju u martovskom pogromu kako gori Ljeviška, Arhangeli, velika crkva Svetog Đorđa i Bogoslovija u Prizrenu, manastiri Gorioč i Zočište, stradale crkve u Kosovskoj Mitrovici, Đakovici, Podujevu, Prištini, Vučitrnu i mnoge crkve i groblja širom Kosova i Metohije. Uništene su freske, ikone, kao i knjige krštenih, vjenčanih i umrlih koje svjedoče o vjekovnom trajanju Srba na Kosovu i Metohiji. Iako istraga nikada nije stigla do organizatora, iz međunarodnih organizacija već godinama nema ni glasa o eventualnim novim detaljima. Taj vladajući svijet nalazi se u gustom moralnom mraku dvojnog morala, punom dvostrukih standarda, licemjera i laži. Zato je pogrom u očima tog svijeta normalizovan i legalizovan, kazao je arhijerejski namjesnik nikšićki Slobodan Jokić.
U programu su učestvovali horovi „Sveti Sava“ i „Sveti Vasilije Ostroški“, pjevačke grupe „Svetosavnik“ i „Prepodobna Kasija Konstantinopoljska“, solisti Milica Rističević i Nikolina Tomašević i pjesnikinja Dragana Šekularac.