UGOSTITELJI DISKRIMINISANI NOVIM EPIDEMIOLOŠKIM MJERAMA

Nove epidemiološke mjere negativno utiču na poslovanje ugostitelja zbog čega su iz Grupacije ugostitelja Privredne komore Crne Gore Ministarstvu zdravlja predložili da sagleda mogućnosti njihove izmjene.

Kako je saopšteno nakon sjednice Grupacije, ugostitelji su diskriminisani u odnosu na ostale djelatnosti u Grnoj Gori i dovedeni u neizvjesnost i krajnju neodrživost poslovanja, jer je samo zaposlenima u ugostiteljstvu potrebno da posjeduju: digitalni kovid sertifikat, negativni PCR ili BAT test ili potvrdu o prebolovanom Kovid 19. Uz hronični manjak radne snage u ugostiteljstvu, ovako sročene epidemiološke mjere dodatno ugrožavaju poslovanje ugostitelja.

Pored aktuelnih epidemioloških mjera, na sjednici su razmotreni rezultati i izazovi ljetnje sezone i stopa PDV-a u ugostiteljstvu. Sjednicu je vodio predsjednik Grupacije Igor Vujošević uz podršku sekretarke Sanje Marković, a u radu je, pored članova, učestvovala Aleksandra Gardašević Slavuljica, direktorica Direktorata za razvojne politike u turizmu Ministarstva ekonomskog razvoja.

Sekretarka Marković je ukazala da privreda nije bila, u mjeri u kojoj je to trebalo, konsultovana prilikom donošenja epidemioloških mjera, zbog čega će pojedine biti teško implementirati u praksi.

Za ugostitelje je sporna i diskriminatorna najava ograničenja boravka gostiju u zatvorenim djelovima ugostiteljskih objekata, na način da će biti dozvoljen ulazak samo gostima koji posjeduju digitalni kovid sertifikat, negativni PCR ili BAT test ili potvrdu o prebolovanom Kovid 19. Postavlja se pitanje zaposlenja dodatnih radnika, kao i njihovog ovlaštenja i znanja da vrše uvid u zdravstvenu dokumentaciju.

Zdravstvene, epidemiološke mjere koje se donose ne smiju biti selektivne, smatra Vujošević.

– Mjere moraju biti jasno definisane, razumljive, sa unaprijed određenim vremenskim rokom zbog prilagođavanja, te ih mora pratiti adekvatna ekonomska podrška privredi, zbog poslovne neizvjesnosti. Stoga, prije donošenja epidemioloških mjera treba konsultovati poslovnu zajednicu i ostaviti dovoljno vremena za prilagođavanje i implementaciju – kazao je on.

Svaka zabrana ili otežavanje rada, uvedena kroz epidemiološke mjere, mora pratiti adekvatna ekonomska podrška koja bi nadomjestila troškove i gubitak u poslovanju ugostitelja, jedan je od zaključaka sastanka.

Potrebno je nastaviti sa mjerama podrške turističkoj privredi, posebno djelatnostima koje prati ograničenje rada ili smanjenje obima poslovanja nastalih uvođenjem epidemioloških mjera. Zbog pogoršane epidemiološke situacije i povećanog broja oboljelih, treba sagledati mogućnost da se ponovo subvencionišu minimalne zarade zaposlenih u samoizolaciji ili oboljelih od Kovid 19;

Snižena stopa PDV od 7% primjenjuje se kod prometa usluga pripremanja i usluživanja hrane, flaširane vode za piće i bezalkoholnih negaziranih pića u restoranima i objektima u kojima se pružaju ketering usluge nakon 1. septembra 2021. godine. To znači da se zavisno od registracije objekta obračunava snižena stopa od 7%. Primjena ovog zakona je uvela nedoumice u tumačenju i primjeni snižene stope od 7%. Donosioci odluka u narednom periodu bi trebalo da razmotre mogućnost uvođenja snižene stope PDV-a od 7% na sve usluge u ugostiteljstvu (hrana i piće) nezavisno od registracije objekta. Na ovaj način bi proširili poresku bazu i učinili poslovni ambijent prihvatljivijim za privredu i uticali na smanjenje sive ekonomije;

Iz grupacije ugostitelja Privredne komore apeluju na sve zaposlene u turizmu da pristupe masovnoj vakcinaciji, jer samo na taj način čuvamo svoje i zdravlje gostiju i šaljemo poruku da smo sigurna i odgovorna destinacija koja primjenjuje globalno priznate epidemiološke mjere.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here