УДРУЖЕЊЕ ПОДСТАНАРА: НЕОПХОДНА ИЗРАДА РЕГИСТРА

Удружење подстанара у сарадњи са релевантним институцијама планира израду регистра који је замишљен као база података о свим подстанарима у Црној Гори као и о њиховом тренутном социјалном статусу. Већ су одржали састанке са представницима Завода за статистику „Монстат“ и директором Управе царина и прихода Александром Дамјановићем, који су како истичу у саопштењу поздравили ову иницијативу.

Црна Гора не зна колико породица живи као подстанар. Задњим пописом становништва који је урадио Монстат далеке 2011. године, преко 18.500 породица у Црној Гори су били подстанари. Бројка коју је изнио Монстат тада ни изблиза не показује сву озбиљност и величину проблема. Наиме, оно што је потребно урадити да би се сагледала кристално јасна слика проблема јесте оно што ово Удружење планира урадити у сарадњи са релевантним институцијама ове државе. Мишљења смо да се мора урадити Регистар свих подстанара у Црној Гори и то из више врло нужних и корисних разлога како за државу тако и за њене грађане који већ одавно спадају у ову социо-економски најугроженију групу. Ако знамо да међу подстанарима имамо пензионере, самохране родитеље, инвалиде, здравствено угрожене грађане, расељена лица, интерно расељена лица итд. добијамо алармантну слику проблема. Управо из овог разлога мора постојати јасна слика величине проблема који се мора почети рјешавати одмах и сада. У свему томе највише би нам помогла управо иницијатива коју је ово удружење покренуло. У том правцу удружење је већ имало конструктивне састанке са представницима Монстата као и са директором Управе царина и прихода Александром Дамјановићем.
У тим разговорима наши саговорници су поздравили нашу иницијативу оцијенивши је врло интересантном и могуће веома корисном како за саму државу тако и за подстанаре. Овим путем захваљујемо им се на издвојеном времену и љубазном пријему. Охрабрени позитивним мишљенима настављамо са нашом кампањом у којој ћемо тражити пуну подршку државе и њених ресорних министарстава као и општинских органа за реализацију овог по нама веома битног искорака у области социјалних права и правде као и побољшања социјалне станоградње. Регистар би дјеловао на бази софтверског решења у којем би се налазили сви подаци који би били такође доступни свим грађанима који живе подстанарским животом.
На тај начин би имали јасне и провјерљиве информације у реалном времену које би пружиле прилично јасну
слику проблема али и слику могућих решења. Са јасном и прецизном базом података подстанарских породица јасно би се дефинисало на који начин би се најбоље могло помоћи подстанарима кроз побољшање политике социјалне помоћи онима којима реално највише треба као и побољшање политике социјалне станоградње која скоро па и да не постоји.
Важност израде Регистра подстанара можда најбоље илуструје последњи примјер пакета помоћи који је Влада Црне Горе спровела према угроженој групи својих грађана. Подстанари су потпуно заобођени и нијесу имали право на ове бенефите управо из разлога правно нерегулисане ситуације. Са друге стране држава губи огроман новац од пореза на издавање некретнина. Будући да се не зна ко су подстанари нити колико њих закупљује станове/куће без уговора о закупу, држава и поред усвојеног закона о НЕЛЕГАЛНОМ ПОСЛОВАЊУ који обухвата наплату пореза на потписане уговоре о рентирању стамбених јединица, не може наплатити новац који би се опет могао искористити управо за побољшање социјалне станоградње. Израдом Регистра подстанара драстично би се побољшала слика у овој области.
Такође би се могла знатно побољшати интервенција и помоћ подстанарским породицама како би им се
олакшао квалитет живота који је тренутно испод минимума људског достојанства. Као што видимо, корист од израде Регистра подстанара би имао пуно позитивних ефеката по друштво и државу. Цијенимо да се до сада нико није озбиљно бавио овим проблемом јер да јесте сада би ова област била много уређенија на задовољство свих њених актера. Зато, још једном наглашавамо потребу да се коначно крене са промјенама у овој области управо на начин како је то регулисано у државама ЕУ.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here