U CRNOJ GORI ZABRANJENA SREDSTVA ZA ZAŠTITU BILJA KOJA NISU NA LISTI EU

Илустрација

Supstance kao što su: dimetoat, hlorpirifos i imidakloprid više nisu na Listi aktivnih supstanci dozvoljenih za upotrebu u sredstvima za zaštitu bilja. S obzirom na to da je Lista usklađena sa EU listom, sredstva za zaštitu bilja koja sadrže ove supstance ne mogu se više uvoziti u Crnu Goru.

Kako je saopšteno iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, sredstva za zaštitu bilja koja sadrže aktivne supstance koje se ne nalaze na listi, a nalaze na tržištu Crne Gore, mogu se upotrebljavati do isteka zaliha odnosno roka upotrebe, a sve u skladu sa propisanim načinom primjene.

– Registrovani uvoznici, odnosno subjekti koji se bave uvozom sredstava za zaštitu bilja, treba da doprinesu “bogatijem izboru pesticida” na osnovu iskazanog interesovanja i potreba držaoca bilja za sredstvima za zaštitu bilja za suzbijanje štetnih organizama – stoji u saopštenju.

U Crnoj Gori se mogu koristiti sva sredstva za zaštitu bilja koja su za te namjene registrovana i u EU.

Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, kao organ uprave koji obavlja registraciju sredstava za zaštitu bilja, ne daje preporuke za pojedinačne preparate jer je to konflikt interesa, ovo treba da bude izbor korisnika.

Zakon o sredstvima za zaštitu bilja propisuje da u slučaju vanrednih okolnosti prouzrokovanih štetnim organizmom, kojeg nije moguće suzbiti ili ograničiti registrovanim sredstvima za zaštitu bilja, niti drugim mjerama ili u slučaju nestašice sredstava za zaštitu bilja na tržištu, Uprava može izdati vanrednu dozvolu za promet i upotrebu neregistrovanog sredstva za zaštitu bilja. Postupak za izdavanje vanredne dozvole pokreće se po službenoj dužnosti ili na zahtjev zainteresovanog lica. Uprava vanrednu dozvolu izdaje na osnovu mišljenja ocjenjivača i Komisije.

Uprava može izdati vanrednu dozvolu za promet neregistrovanog sredstva po službenoj dužnosti ili na zahtjev zainteresovanog lica i kada na tržištu nema registrovanih sredstava za određene namjene (tretiranje određenih vrsta sjemena, tretiranje sjemena određenim sredstvom za zaštitu bilja i slično), ako je zahtjev ili potreba u skladu sa naučnim saznanjima i dobrom poljoprivrednom praksom.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here