У Црној Гори 13,5% популације чине старији од 65 година

Међународни дан старијих особа се обиљежава 1. октобра, у складу са Резолуцијом 45/106 коју је прогласила Главна скупштина Уједињених нација (УН) 1990. године, са циљем фокусирања пажње јавности на изазове старења становништва.

Како свјетска популација расте карактеристика глобалних демографских промјена је старење становништва, што ће имати кључне изазове за развој са којима ће се друштво суочити у 21. вијеку, саошптено је из Института за јавно здравље.

На ову чињеницу указују и процјене да ће број особа старијих од 60 година порасти од 600 милиона у 2000. години на преко 2 милијарде у 2050. Између 2021. и 2050. године, предвиђа се да ће се глобални удио старије популације повец́ати са садашњих скоро 10% на око 17%.

Тренд старења становништва је присутан и у Црној Гори у чијој структури становништва особе старије од 65 година учествују са 13,5%, што њено становништво чини старим.

Демографске пројекције Завода за статистику Црне Горе говоре да ће се тај проценат у будућности само повећавати.

У друштвима са старијом популацијом императив је прилагођавање све већем броју старијих који поседују различите функционалне капацитете, условљене не само капацитетима појединца већ и друштвеним и физичким окружењем у којем бораве. Једном ријечју, подржавајуће окружење игра кључну улогу у помагању старијим особама да одрже ниво активности и независност током година.

Посебно важна чињеница је обезбјеђивање људских права старијих (UNFPA, 2014.), па је овогодишње обиљежавање Међународног дана старијих особа фокусирано на тему „Поштовање људских права старијих особа као испуњење визије Универзалне декларације о људским правима кроз генерације“.

Универзалну декларацију о људским правима је усвојила Генерална скупштина Уједињених нација прије 75 година и представља монументални документ о људским правима односно стандард који треба да постигну сви народи и нације да ц́е осигурати да сви, укључујуц́и и старије особе, у потпуности уживају своја људска права и основне слободе.

Циљеви глобалне кампање усмјерени су на:
– Повећање глобалног знања и свијести о Универзалној декларацији о људским правима и стварање обавезе међу свим заинтересованим странама за јачање заштите људских права садашњих и будућих генерација старијих особа широм свијета;
– Коришћење примјера добре праксе међугенерацијске сарадње у циљу заштите људских права широм свијета;
– Заговарање да владе и субјекти УН-а  преиспитају своје тренутне праксе у циљу боље интеграције животног приступа људским правима у свој рад и да осигурају активно учешцће свих заинтересованих страна, укључујући цивилно друштво, националне институције за људска права и саме старије особе, у раду на јачању солидарности међу генерацијама и међугенерацијским партнерствима.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here