U CRNOJ GORI 11% GRAĐANA SPADA U KATEGORIJU OSI

Širom svijeta danas se obilježava Međunarodni dan osoba sa invaliditetom. Prema novoj statističkoj analizi UNICEF-a, u svijetu danas živi 240 miliona djece sa smetnjama u razvoju.

U Crnoj Gori, od ukupnog broja stanovnika, 11% (68.064) osoba ima smetnje pri obavljanju svakodnevnih aktivnosti zbog dugotrajne bolesti, invaliditeta ili starosti, pokazali su podaci Popisa 2011. godine.

Povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, danas je u organizaciji Ministarstva za ljudska i manjinska prava, uz podršku Kancelarije Programa Ujedinjenih nacija za razvoj u Crnoj Gori (UNDP) predstavljen Nacrt Strategije za zaštitu lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti 2022-2027.

Potpredjesnik Vlade Dritan Abazović, otvarajući konferenciju, istakao je značaj pristupanja ovim stvarima sa većim senzibilitetom u budućnosti.

– Naša dužnost je da uložimo dodatne napore da se strategije implementiraju, dok razvoj naše zemlje treba da prati veću inkluziju lica sa invaliditetom –  kazao je Abazović.

On je istakao da se bez inkluzivnosti institucija sistema ne može ići naprijed.

– Nismo dovoljno inkluzivni ne samo kada je riječ o licima sa invaliditetom, već kao društvo generalno što predstavlja kamen spoticanja integracionih procesa. Moramo promovisati univerzalne vrijednosti, a naša moralna i ljudska obaveza jeste da štitimo lica sa invaliditetom –  naveo je Abazović.

Ministarstvo finansija i socijalnog staranja je posvećeno i odgovorno radi na unapređenju kvaliteta života osoba sa invaliditetom, saopšteno je iz ovo resora.

Osobe sa invaliditetom moraju imati kvalitetan pristup zadovoljavanju zdravstvenih, edukativnih, socijalnih i svih ostalih potreba, a obaveza Vlade i cijelog društva je da se to obezbijedi.

– U narednom periodu cilj nam je da obezbijedimo djeci i osobama sa invaliditetom podršku za samostalan život u zajednici, odnosno pristup svim uslugama socijalne i dječije zaštite, kako bi osobe sa invaliditetom ostale u svojoj porodici i zajednici, a ne segrerirane od društva – poručili su iz Ministarstva finansija i socijalnog staranja.

Ministarstvo finansija i socijalnog staranja planira usvajanje Strategije za deinstitucionalizaciju u Crnoj Gori. Iz ovog resora obećavaju da će u narednom periodu omogućiti osobama sa invaliditetom fizičku pristupačnost centrima za socijalni rad i drugim javnim ustanovama socijalne i dječije zaštite, za šta je opredijeljeno 650.000€ od  Delegacije Evropske unije u Crnoj.

Kao jedan od najznačajnijih projekata u cilju unapređenja položaja osoba sa invaliditetom je i projekat “Jedinstveno tijelo vještačenja” koje sprovodi Ministarstvo finansija i socijalnog staranja u saradnji sa UNDP.

Od sistema utvrđivanja invaliditeta direktno zavisi korišćenje raznih prava za oko 50.000 građana i njihovih porodica. Ova lica će uspostavljanjem novog sistema pravednije i lakše ostvarivati prava. Reformom treba da se suspenduje oko 30 postojećih komisija i uspostavi jedinstveno tijelo (Zavod) koje bi vještačilo po novoj, jedinstvenoj, nacionalnoj metodologiji za sve resore.

Planirano je da 2023. bude uspostavljen Zavod za jedinstveno vještačenje invaliditeta, nakon čega osobe sa invaliditetom neće morati da se suočavaju sa procjenom njihove invalidnosti kroz 30 različitih komisija za iste dijagnoze, a da pri tome dobiju različite stavove. Takođe, na kraju ovog projekta biće uspostavljena Jedinstvena baza podataka osoba sa invaliditetom.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here