ТЛО У БРОДОГРАДИЛИШТУ ЧИСТО ДО КРАЈА ЈУНА

Сутра ће из Бијеле испловити брод Шенон ривер са 6 000 тона преосталог грита складиштеног у кругу некадашњег Бродоградилишта. То је трећи брод који је стигао у Бијелу у посљедњих десетак дана, чиме је након шест мјесеци паузе настављен извоза грита и контаминираног земљишта за Севиљу.  

Анексом уговора који су данас потписали Агенција за заштиту животне средине и компанија Валго, Црна Гора је добила веће гаранције да ће ремедијација тла бити завршена до 30. јуна.

Динамика одвоза варирала је од самог старта, за прве три године, односно до краја 2021. године одвезено око 60 хиљада тона, а током јануара још 25 хиљада, казао је директор Агенције за заштиту животне средине, Милан Газдић.

– Наставићемо са одвозом контаминираног земљишта. Надам се да ћемо успјети све да завршимо до краја јуна, до када смо и обезбједили средства Свјетске банке – информише он.

На динамику одвоза умногоме је утицала пандемија, усљед које су повећане цијене на свјетском тржишту, а тиме и цијене превоза.

– Било је јако тешко обезбједити бродове и локацију за складиштење материјала. Људи из Валга су успјели да обезбједе све дозволе и грит и контаминирана земља сада одлазе за Шпанију – наводи Газдић.

На тлу Бродоградилишта преостало је још око 40 хиљада тона отпада, односно контаминиране земље, опасних уља и мазута. Газдић информише да ће између 12. и 14 фебруара доћи наредни брод, када ће бити и настављен утовар опасних материјала.

Како је раније саопштено из Валга очекује се долазак још седам или осам бродова за извоз преосталог опасног отпада.

Пројекат ремедијације у некадашњем Бродоградилишту Бијела почео је средином 2018. године а посао је повјерен француској компанији Валго. Са посљедњим утоваром на Шенон ривер из Бијеле је извезено око 68.000 тона грита.

Ремедијација тла дио је пројекта „Управљање индустријским отпадом и чишћење“, који реализују Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма и Министарство финансија и социјалног старања из кредита Међународне банке за обнову и развој. За спровођење је задужена Агенција за заштиту животне средине.

Циљ пројекта је коначна санација и ремедијација четири  „црне еколошке тачке“ а поред Бродоградилишта то су, Рудник „Шупља стијена“, Термоелектрана Пљевља (депонија пепела и шљаке Маљевац) и Комбинат Алуминијума Подгорица, као и рјешавање питања третмана опасног отпада. За посао у Бијелој Свјетска банка је опредјелила 23 милиона еура.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here