Na evidenciji Zavoda za zapošljavanje u Herceg Novom trenutno se nalazi 341 nezaposleni, od čega je 195 žena. Tokom sezone osjetan je deficit ugostiteljskih zanimanja, a najtraženiji su kuvari, konobari, pomoćno osoblje u kuhinjama, ali i spasioci na plažama i vozači, kazao je za RTHN šef Biroa rada mr Zoran Lučić.
Nedostatak kadrova u ugostiteljstvu problem je sa kojim se nose i neke mnogo razvijenije turističke destinacije, priča Lučić.
– Sistemski je problem i vjerujem da će se u narednom periodu međuresorski rješavati. Dobra inicijativa upućena je iz Privredne komore Crne Gore, gdje se kroz određena zakonske i podzakonske akte teži usvojiti pojma stalnog sezonskog radnika – navodi on.
Ideja je, kako objašnjava, da se motivišu mladi da biraju ugostiteljska zanimanja, jer će ugovor imati na 24 mjeseca, a za period tokom kojeg neće raditi dio troškova snosiće država.
Na evidenciji Biroa rada u Herceg Novom nalazi se 142 korisnika novčanih naknada po osnovu nezaposlenosti ili statusa lica sa invaliditetom, za koje Zavod sprovodi šest programa, odnosno javnih radova, a u Herceg Novom je uključeno 15 lica, koja na tržištu rada ne mogu lako naći posao, kaže Lučić.
– Riječ je o programima za sticanje znanja u određenom edukativnom ili socijalnom sektoru, kako bi se našla zaposlenja licima u oblasti zaštite kulturno-istorijskih spomenika. Taj javni rad je ograničen na četiri mjeseca i smatra se da će nezaposleni koji budu uključeni steći određena radna iskustva – objasnio je Lučić.
Kada je riječ o osobama sa invaliditetom, država je obezbjedila subvencije za poslodavce, koje mogu biti podstrek u zapošljavanju, smatra Lučić.
– Ukoliko lice ima procenat invaliditeta do 50, u prvoj godini ubvencije su do 75% bruto zarade, onda se snižava na 50% za čitav period na koji je lice zaposleno. Ukoliko osoba ima preko 50% invaliditeta, država subvencioniše 75% zarade za čitav period – kazao je on.
Lučić je informisao da je stopa nezaposlenosti u opadanju, u Herceg Novom ove godine na evidenciji je 130 nezaposlenih manje nego prošle, dok je na nivou Crne Gore za uporedni period od januara do juna 6000 manje nezaposlenih nego lani.