На локацији некадашњег бродоградилишта Бијела налази се око 50 000 тона контаминираног земљишта, за које, до овог момента, компанија Валго није обезбиједила дозволу за извоз и коначно збрињавање. Шпанске власти повукле су дозволе и затражиле да се увезене количине врате у Црну Гору, сматрајући да се ради о илегалном транспорту, саопштили су за РТХН из Агенције за заштиту животне средине.
Подсјећају да је почетком године Агенција посредством Владе Црне Горе потписала Амандман, којим су омогућене гаранција и задржавање финансијских средстава која ће бити активирана у случају да француска компанија Валго не испуни обавезе из Уговора.
– Тада је компанија Валго доставила Влади Црне Горе и Агенцији за заштиту животне средине динамички план радова. Као резултат, у веома кратком року, тј. већ у наредна два мјесеца имали смо три извезена брода (два грита и један брод контаминираног земљишта). Уједно, тиме је, коначно, након готово 40 година, извезена комплетна количина грита из бродоградилишта Бијела. У међувремену, од шпанских власти смо информисани да је дозвола у вези контаминираног земљишта повучена, из разлога неовлашћене количине и превозника. Шпанске власти су затражиле повраћај контаминиране земље, у земљу поријекла, сматрајући да се ради о илегалном транспорту, саопштили су из Агенције.
Агенција за заштиту животне средине, како наводе, током реализованих активности испоштовала је сву законску процедуру, као и Базелску конвенцију, а дозвола је повучена због извозника на кога гласи дозвола.
– Међутим, поред тог чињеничног стања, Агенција је ступила у комуникацију са шпанским властима, што је довело до коначног збрињавања комплетне увезене количине грита и 7,500 т контаминираног земљишта на депонији у Севиљи. На локацији бродоградилишта Бијела тренутно се налази око 50 000 тона контаминираног земљишта, за које, до овог момента, извозник компанија Валго није обезбиједила дозволу за извоз и коначно збрињавање, саопштили су из Агенције.
Услијед новонасталих околности, надзорни орган је оцијенио да ремедијација локације Бродоградилишта неће бити завршена до краја реалиозације пројекта “Управљање индустријским отпадом и чишћење” који је дефинисан анексом. То је потврђено и током мисије Свјетске банке одржане у периоду од 11. до 14. априла.
– У сврху трајног рјешавања проблема отпада са локације, интезивиране су активности и Агенција је у сталној комуникацији са свим партнерима, те у овом моменту постоји више одрживих предлога за превазилажење постојеће проблематике. У том контексту, обављен је и састанак са инвеститором „Адриатик 42”, којим је постигнут заједнички договор и план, и чијом се реализацијом неће угрозити или успорити почетак инвестиције и планираних активности у бродоградилишту Бијела, саопштили су из Агенције за заштиту животне средине.
Посао на простору некадашњег Бродоградилишта, који финансира Свјетска банка, почео је у јулу 2018. године, а извоз грита заустављен је у два наврата. Први пут у августу 2019. због дозвола за извоз а потом и прошле године, пар мјесеци пошто је посао настављен.