Na lokaciji nekadašnjeg brodogradilišta Bijela nalazi se oko 50 000 tona kontaminiranog zemljišta, za koje, do ovog momenta, kompanija Valgo nije obezbijedila dozvolu za izvoz i konačno zbrinjavanje. Španske vlasti povukle su dozvole i zatražile da se uvezene količine vrate u Crnu Goru, smatrajući da se radi o ilegalnom transportu, saopštili su za RTHN iz Agencije za zaštitu životne sredine.
Podsjećaju da je početkom godine Agencija posredstvom Vlade Crne Gore potpisala Amandman, kojim su omogućene garancija i zadržavanje finansijskih sredstava koja će biti aktivirana u slučaju da francuska kompanija Valgo ne ispuni obaveze iz Ugovora.
– Tada je kompanija Valgo dostavila Vladi Crne Gore i Agenciji za zaštitu životne sredine dinamički plan radova. Kao rezultat, u veoma kratkom roku, tj. već u naredna dva mjeseca imali smo tri izvezena broda (dva grita i jedan brod kontaminiranog zemljišta). Ujedno, time je, konačno, nakon gotovo 40 godina, izvezena kompletna količina grita iz brodogradilišta Bijela. U međuvremenu, od španskih vlasti smo informisani da je dozvola u vezi kontaminiranog zemljišta povučena, iz razloga neovlašćene količine i prevoznika. Španske vlasti su zatražile povraćaj kontaminirane zemlje, u zemlju porijekla, smatrajući da se radi o ilegalnom transportu, saopštili su iz Agencije.
Agencija za zaštitu životne sredine, kako navode, tokom realizovanih aktivnosti ispoštovala je svu zakonsku proceduru, kao i Bazelsku konvenciju, a dozvola je povučena zbog izvoznika na koga glasi dozvola.
– Međutim, pored tog činjeničnog stanja, Agencija je stupila u komunikaciju sa španskim vlastima, što je dovelo do konačnog zbrinjavanja kompletne uvezene količine grita i 7,500 t kontaminiranog zemljišta na deponiji u Sevilji. Na lokaciji brodogradilišta Bijela trenutno se nalazi oko 50 000 tona kontaminiranog zemljišta, za koje, do ovog momenta, izvoznik kompanija Valgo nije obezbijedila dozvolu za izvoz i konačno zbrinjavanje, saopštili su iz Agencije.
Uslijed novonastalih okolnosti, nadzorni organ je ocijenio da remedijacija lokacije Brodogradilišta neće biti završena do kraja realiozacije projekta “Upravljanje industrijskim otpadom i čišćenje” koji je definisan aneksom. To je potvrđeno i tokom misije Svjetske banke održane u periodu od 11. do 14. aprila.
– U svrhu trajnog rješavanja problema otpada sa lokacije, intezivirane su aktivnosti i Agencija je u stalnoj komunikaciji sa svim partnerima, te u ovom momentu postoji više održivih predloga za prevazilaženje postojeće problematike. U tom kontekstu, obavljen je i sastanak sa investitorom „Adriatik 42”, kojim je postignut zajednički dogovor i plan, i čijom se realizacijom neće ugroziti ili usporiti početak investicije i planiranih aktivnosti u brodogradilištu Bijela, saopštili su iz Agencije za zaštitu životne sredine.
Posao na prostoru nekadašnjeg Brodogradilišta, koji finansira Svjetska banka, počeo je u julu 2018. godine, a izvoz grita zaustavljen je u dva navrata. Prvi put u avgustu 2019. zbog dozvola za izvoz a potom i prošle godine, par mjeseci pošto je posao nastavljen.