SOS Telefon: Stereotipi o položaju žena prisutni i u medijskim sadržajima  

Predstavnice Nevladine organizacije SOS Telefon za žene i djecu žrtve nasilja – Nikšić organizovale su danas u RTHN prvi u nizu treninga u medijima u Crnoj Gori, posvećen realizaciji projekta „Lokalni mediji za rodnu sinergiju“. U saradnji sa Ministarstvom pravde i ljudskih prava početkom godine uradili su istraživanje koje je obuhvatilo lokalne medije u Crnoj Gori.

Ispitanici su bili novinarke i novinari koji su iznosili svoje stavove vezano za rodnu ravnopravnost.

-Analizom tih rezultata došli smo do potvrde da je veliki broj stereotipa i  predrasda, na žalost, zastupljen i kod novinarki i novinara, kada je ova tema u pitanju. Naš cilj je da ukažemo na to i da damo doprinos u cilju smanjenja stereotipa, seksizma, šovinizma, mizoginije (netrpeljivost i prezir prema ženama i djevojkama), kada su medijski sadržaji u pitanju, navela je izvršna koordinatorka SOS telefona Nataša Međedović Pištalo.   

Podijelili nalaze i rezultate istraživnja sa novinarima RTHN:

– Naš cilj na obukama je da upoznamo i da informišemo kakvi su stavovi, kakva su iskustva i kako novinari i novinarke,na lokalnom nivou razumiju rodnu ravnopravnost i odredimo gdje su problemi, te da zajednički radimo na njihovom uklanjanju. Od danas nastavljamo dalje. Obilazimo lokalne medije širom Crne Gore, sa istim ciljem da pomognemo da se dođe do smanjenja stereotipa, seksizma, mizoginije, govora mržnje u medijskim sadržajima, kazala je Međedović Pištalo.

Društvene mreže doprinose pogoršanju  u komunikacijama i iznošenju nedobronamjernih stavova,a ustanovljeno je da  nemamo kontra-mehanizam koji bi to amortizovao:

– Kao ženska nevladina organizacija smatramo da zajednica, konkretno, žene zbog neravnopravnosti i stereotipa, trpe ogromne  štete. Ugrožena su prava svih žena u našim zajednicama. U saradnji sa medijima, mislim da imamo šanse i da treba da damo svoj doprinos da se dođe do pozitivne promjene.

Planiramo da projekat završimo do avgusta da čitav proces dovedemo do kraja, na način što ćemo napraviti određene grupe novinara i novinarki, raditi na problematici, organizovati određene edukativne sadržaje, otvoriti poziv za novinarske reportaže – što se tiče mizoginije,govora mržnje u medijima koji je usmjeren protiv žena. Nadamo se dobrim rezultatima, da ćemo u konačnom doprinijeti da dođe do pozitivne promjene u medijskom sadržaju i medijskom obraćanju građanima i javnostima u Crnoj Gori, poručila je  Nataša Međedović Pištalo.  

  

Prema riječima  programske koordinatorke SOS telefona Nade Koprivice, sprovedena je anketa osoba zaposlenih dominantno u lokalnim medijima u Crnoj Gori, koja je sprovedena, u periodu februar – april ove godine, kroz projekat „Lokalni mediji za rodnu sinergiju“:

– Cilj nam je bio da utvrdimo koji su stavovi novinara i novinarki o rodnoj ravnopravnosti, nasilju nad ženama, o štetnim stereotipima i predrasudama, o seksualnom zlostavljanju i silovanju. Na upitnike SOS telefona, odgovor je dostavio 81 medijski radnik, od čega  23 muškarca i 58 žena. Učestvovali su ispitanici iz ukupno 28 medijskih kuća. Na pitanje da li su žene i muškarski ravnopravni, više od polovine je stava da jesu. To je podatak u kontekstu činjenice da imamo indeks rodne ravnopravnosti  iz 2019. godine, što je pokazatelj i u novom istraživanju, da je neravnopravnost žena u odnosu na muškarce i dalje značajna, s obzirom da smo na skali od jedan do 100 na brojci 55 i da smo daleko od prosjeka zemalja EU, koji je 67.  Takođe, pokazatelj neravnopravnosti je podatak da žene u odnosu na muškarce u Crnoj Gori, za isti posao, zarađuju manje od 14 odsto, objašnjava Koprivica.

Ona prenosi da su očekivanja bila da će novinarke i novinari, iz profesije koja se bavi informisanjem, a uključeni su najviše u praćenje događaja, istraživanja – odgovoriti drugačije u odnosu na opštu populaciju:

– Stereotipi i predrasude koji su dominanti u društvu su se pokazali  i u stavovima medijskih radnika i radnica, i imamo podatak da dva od tri novirnara u CG smatraju da je majčinstvo najvažnija uloga žene. Polovina njih smatra da bi za ženu bilo najbolje, ako muškarac dovoljno zarađuje, da  ostane kući, podiže djecu i brine o kućnim poslovima.

Takođe, jedna od najupečatljivijih predrasuda, koju dijeli jedan od pet novinara  i jedna od šest novinarki sa opšteprihvaćenim stereotipima u crnogorskom društvu – da treba sažaljevati žene koje nisu udate i nemaju djecu.   

Pojave nasilja  koje često ne detektujemo jesu manipuacija, govor mržnje, seksizam, diskriminacija, šovinizam…odražavaju se u svakodnevnom životu kroz različita ponašanja, a kroz društvene stereotipe, prihvataju se kao normalna. To bi trebalo mijenjati a novinarstvo je jedna od krucijalnih profesija, koja bi trebalo da bude motor u procesu transformacije negativnog uticaja u pozitivne tokove i stavove društva prema ovim senzibilnim pitanjima.

 

 Podsjećamo, SOS telefon Nikšić je osnovan 1998. godine od strane grupe aktivistkinja, koje su sanjale o društvu u kom su ravnopravnost i socijalna pravda osnovne vrijednosti. Pored SOS telefona 080 111 111 , postoji i sklonište za žene i djecu. Za godinu su pružili pomoć za preko 350 žena i djece koji su u ovoj humanitarnoj organizaciji u Nikšiću pronašli utočište i bijeg od nasilja i to sa područja cijele Crne Gore.   

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here