Skrining program – prevencija raka debelog crijeva javnozdravstveni potencijal

Mart je mjesec podizanja svijesti o značaju ranog otkrivanja karcinoma debelog crijeva. U cilju spriječavanja i rane dijagnoze ove, treće po učestalosti, opake bolesti u Domu zdravlja Herceg Novi rade skrining program, na koji se odazove oko dvije trećine pozvanih.

Karcinom debelog crijeva je treći po učestalosti, kod muškaraca odmah iza karcinoma pluća, a kod žena nakon karcinoma dojke.

Skrining program u Herceg Novom započet je 2013. godine. Riječ je o multidisciplinarnom postupku pomoću kojeg je moguće otkriti karcinom u ranoj fazi, kazala je za RTHN izabrani ljekar za odrasle Vesna Kovač.

Dr Vesna Kovač, izabrani ljekar za odrasle

– Svi koji su zainteresovani ne moraju čekati naš poziv, već možemo ovako javno uputiti apeli svima da se jave izabranim doktorima i izraze želju da urade skrining program, s tim što je jedini uslov koji moraju da zadovolje je godište. Program je namijenjen populaciji od 50 do 74 godine – navodi ona.

Skrining ili rano otkrivanje raka debelog crijeva predstavlja primjenu testa u cilju ranog otkrivanja bolesti kod osoba bez simptoma. Program podrazumijeva da se pacijent javi izabranom doktoru i ispuni određeni upitnik.

– Nakon ispunjenog upitnika, dobije se ampula, odnosno takozvani kit u kojem nam pacijent treba da donese uzorak stolice. Brzo, pouzdano, bezbolno, donese se uzorak stolice, koji se šalje na analizu, gdje se otkriva prisustvo skrivene krvi, koja se ne vodi golim okom, ali može se detektovati imuno-hemijskim analizama – objašnjava dr Kovač.

Ukoliko je nalaz krvi negativan, skrining program se ponavlja za dvije godine. Međutim, ako je pozitivan, dalja procedura podrazumijeva kolonoskopiju. Pregled, kako pojašnjava dr Kovač, se obavlja u analgo-sedaciji, ali u Kliničkom centru, a procedura je u okviru skirining programa drugačija, nego kod redovnih pregleda.

U poslednjem periodu došlo je do porasta malignih bolesti, a prevencija ima ogroman javnozdravstveni potencijal i predstavlja najefikasniji pristup u kontroli malignih bolesti, jer je moguće eliminisati, mijenjati ili uticati na približno dvije trećine faktora rizika koji su odgovorni za nastanak kancera.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here