Sjajne „ajkule“ savladale Hrvatsku, uprkos pobjedi moraju u osminu finala

Vaterpolo reprezentacija Crne Gore savladala je Hrvatsku na peterce 15:13 (2:4, 3:1, 3:4, 3:2 – 4:2) ali ta pobjeda  donijela je „ajkulama“ samo treće mjesto i igru  u osmini finala protiv Njemačke. Sudije su kontroverznom odlukom uskratile trijumf našim vaterpolistima, kada je 12 sekundi prije kraja meča, poništen pogodak Đura Radovića za 12:11.

Ipak crnogorski vaterpolisti  ostali su na trećem mjestu i u srijedu  će u Zagrebu  igrati plej of, vjerovatno sa reprezentacijom Njemačke za plasman u četvrtfinale.  Ako „ajkule“ pobjede  idu  u Dohu na Svjetsko prvenstva koje donosi vizu za četiri selekcije za Olimpijske igre u Parizu štoje glavni cilj ove mlade selekcije Vladimira Gojkovića.  Crna Gora je pružila još jednu dobru partiju i najavila velike mogućnosti u nastavku prvenstva.

Hrvatska je  golovima i Marka Žuvele povela 2:0. Rezultat je smanjio Marko Mršić. Jerko Marinić Kragić realizovao je peterac za 3:1. Vladan Spaić je smanjio na 3:2, a na isteku  prvih 8 minuta  sa zvukom sirene je selekcija  Ivice Tucaka golom  Konstanina Harkova  povela 4:2.

Početkom druge četvrtine serijom 3:0 preko  Vasilije Radovića, Stefana  Vidovića i Miroslava  Perkovića Crna Gora vodi sa  5:4. Dušan Matković nije uspio da pogodi Bijačevu  mrežu iz odlične pozicije, a to je  kaznio svojim trećim pogotkom  Žuvela  izjednačivši rezultat na  5:5.

Na početku drugog poluvremena Loren Fatović je donio prednost svojoj selekciji  ali  Gojkovićevi momci ne posustaju i  preko Dušana Matkovića stižu do  6:6. Već u sledećem napadu, uslijedio je projektil Jerka Marinića Kragića za 7:6. Vlado Popadić je donio izjednačenje, Hrvatska  preko Jerka Marinića Kragića i Konstantina Harkova   je povela  9:7, a Đuro Radović u završnici treće  četvrtine  smanjio prednost  domaćih  na 9:8.

U poslednjih 8 minuta razigrao se Đuro Radović.  Prvo je izjednačio rezultat na 9:9, zatim  ponovo zatresao Bijačevu mrežu, ali je Ante Vukićević donio izjednačenje 10:10. Sudije su na dva minuta prije kraja dosudile „brutaliti“ Vladu Popadiću.

Crna Gora je do kraja utakmice ostala sa igračem manje u bazenu. Tešanović je odbranio peterac Fatoviću, Luke Bukić na 70 sekundi prije kraja dovodi Hrvatsku u vođstvo. Uzvraća  Jovan Vujović za 11:11. Zatim Hrvatska nije iskoristila napad, Đuro Radović je pogodio mrežu, ali je gol poništen pa je usledilo  izvođenje peteraca.

Kragić je siguran, pogodio je i Đuro Radović. Tešanović je zaustavio Harkova, siguran je bio Ukropina. Burić je bio precizan, siguran je bio i Perković. Tešanović je zaustavio šut Fatovića, a  dva boda  Crnoj Gori, koji joj osim prestiža niša ne znače, je donio  Mršić.

Crna Gora: Tešanović 10 odbrana, Lazović; Vujović 1, Perković 2, Mršić 2, Mačić, Popadić 1, Vidović 1, Đ. Radović 4, Ukropina 1, Spaić 1, Matković 1, V. Radović 1.

Hrvatska: Bijač 6 odbrana, Popadić; Burić 1, Fatović 1, Lončar, Biljaka, Bukić 1, Vukičević 1, Žuvela 3, Marinić Kragić 4, Vrlić, Butić, Harkov 2.

Plasman u četvrtfinale izborili su Španija, Hrvatska, Mađarska i Italija. Utakmice osmine finala na programu su 10. januara, a već sada je jasno da Crna Gora igra protiv Njemačke, a Srbija protiv Francuske. Italija čeka Crnu Goru, a Mađarska Srbiju.