Sanacija klizišta oko Kanli kule zaustavljena zbog sezone, nastavak radova u septembru

Radnici kompanije Intermost iz Podgorice, koji saniraju klizište oko Kanli kule povukli su prethodnih dana opremu i mašine. Gradilište će ponovo formirati nakon  glavne turističke sezone.   To su za RTHN potvrdili iz kompanije Intermost i Uprave za kapitalne projekte, koja finansira sanaciju.

Glavni i odgovorni inženjer u kompaniji Intermost  Gojko Šljivančanin kazao je za RTHN da su radovi prekinuti u dogovoru sa  investitorom, nadzornom službom i lokalnom upravom, zbog turističke sezone,  kao i zbog nesmetanog pristupa tvrđavi tokom ljetnih manifestacija.

– Prije dva dana povukli smo opremu, mehanizaciju, skele, kontejnere.  Pošto se radi o specifičnim radovima, nismo mogli određene pozicije da započinjemo u ovih 10 ili 15 dana, pa da napravimo prekid, već smo prekinuli malo ranije. To je nama teža varijanta, jer se u septembru moramo ponovo organizovati i formirati gradilište. Sada smo to uradili zbog nesmetanog funkcionisanja i ljetnih manifestacija na Kanli Kuli, pojasnio je Šljivančanin.

Na terenu, kako pojašnjava završeno je oko 40 odsto radova.

Izvedeni su pripremni radovi u cilju obezbjeđenja pristupa i pojasa za rad mehanizacije, potrebna geodetska snimanja, uklanjanje rastinja, kao i  zemljani i radovi na izradi mikrošipova i naglavne grede. Riječ je o radovima u istočnom pojasu klizišta. Preostali su radovi na izradi injekcionih bušotina, izrada drenažne štolne sa pripadajućim elementima.

Šljivančanin napominje da je obaveza kompanije Intermost isključivo sanacija klizišta a ne i tvrđave.

– Mi ne radimo sanaciju Kanli Kule, niti je to naša projektna obaveza niti ugovorena, već mi radimo u širem rejonu Kule. Laički mi ne dohvaćamo Kanli Kulu. Po našem projektu naš zadatak je da ojačamo i uradimo sanaciju klizišta oko kompletne Kule, odnosno, njenih temelja,  potvdio je Šljivančanin.

Podsjećamo, prije nekoliko dana reagovali su Ekološkog društva Boke Kotorske i upozorili da je na jednoj strani tvrđavskog zida skinuta  sva visoka vegetacija,  ostale su ogoljele stijene i sam bedem od tvrđave.

– Posljednjih dana je došlo do oburdavanja komada stijene jer više nema korjenskog sistema biljaka da je drži ušpanovanu i, koliko-toliko, kompaktnu. Prirodna, noseća stijena, na kojoj je fundirana i podignuta tvrđava Kanli kula, lošeg je geološkog sastava i podložna stalnom mrvljenju i otpadanju od cjeline. Bedem tvrđave ostao je da visi bez potpore i zaštite. Ovakvo stanje, kako sada izgleda, pa tako i cijela Kanli kula, su u mnogo opasnijem stanju nego prije početka radova, kazala je Olivera Doklestić iz NVO Ekološko društvo Boke.

Stijena koju pominju iz Ekološkog društva Boke sada je, kako kaže Šljivančanin očišćena od rastinja i šiblja a uklonjenjo je svo pokretno kamenje koje može da se obruši. On kaže da je stijena jednako bezbjedna kao i prije a kada bude završena sanacija klizišta biće urađena i trajna sanacija tvrđave.

Podsjećamo, klizište je je zahvatilo više od tri hektara od magistrale do  Starog grada u Herceg Novom i napravilo oštećenja na Kanli kuli.  Vrijednost radova je 945 000 eura.

Iz Uprave za kapitalne projekte su kazali da je  završeno 30 odsto ugovorenih radova i da su do sada  obezbijeđena sredstva za finansiranje svih izvedenih radova.

-Sredstva koja nedostaju budžetom, Uprava za kapitalne projekte obezbjeđuje kroz uštede na drugim projektima, a sve kako bi se obezbijedilo nesmetana realizacija projekta sanacije klizišta, saopštili su iz Uprave.

5 COMMENTS

  1. Danas (27.05.24.) oko 11h sam prošao stepeništem kraj zapadne strane Kanli kule (prva i četvrta slika).
    Razgledao sam vrlo nezgodan i problematičan teren na kom je sagrađena tvrđava.
    U tom trenutku stepeništem su se spuštala dva bračna para starijih stranih turista koji su govorila njemačkim jezikom.
    Jedan je žustro i odlučno rekao:“Ambijent je lijep, ali – nikada više ovdje!“
    Ne znam zbog čega je to rekao, ali nisam mogao a da mu na njemačkom ne dobacim:
    „Ja to moram jer mi je ovdje kuća“
    Stranci su prasnuli u smijeh!

  2. Pogledao sam gradilište i stekao utisak da će se i Kanli kula „rascvjetati“ kao i Citadela nakon zemljotresa 1979. god. Ako me oko ne vara: veliki visoki istočni zid (treća slika uz članak) ima nagib prema vani. Tu će gravitacija kad-tad učiniti svoje i pad je neminovan.
    U Njemačkoj, u kojoj decenijama živim, je nezamislivo da neposredno pored tako opasne građevine postoje putevi i stepeništa kojim je dozvoljen prolaz stanovništvu.
    Srušeno kamenje i stijene oko Kanli kule opominju!

  3. Treba oko Kanli kule napraviti avanturistički park tipa: ko preživi – pričaće! Pogledajte samo koje su kamenčine i stijene dolećele sa litica na stepeništa oko kule!!!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here