Trajekt „Ruka pravde“ od danas će prevoziti putnike i vozila na liniji Kamenari – Lepetane. Tim povodom danas je u Lepetanima održana svečanost i konferencija za novinare. Premijer Dritan Abazović je poručio da Vlada obnavlja crnogorsku flotu poslije višedecenijskog urušavanja i da je ovo veliki dan za Crnu Goru.
-San je da Crna Gora konačno ima svoje brodove i svoju flotu i da se zavijori naša zastava na onim plovilima koji će prevoziti na stotine hiljada putnika, naših građana i svih onih dobrih ljudi koji su izabrali da uživaju u Crnoj Gori. Veliki posao je za nama, nisam imao ni trunku sumnje da će ovo biti jedna od najjuspješnijih priča u Crnoj Gori. Dolaskom ovog trajekta za kojeg smatram da je najbolji na ovom dijelu Mediterana, mislim da smo napravili sjajan biznis za Crnu Goru, kazao je Abazović.
Naveo je da će veliki dio prihoda ići u državi Crnoj Gori i poslužiti kao model poslovanja.
-Iz toga će moći da se finansiraju drugi važni projekti i za Boku Kotorsku i cijelo primorje i državu Crnu Goru. Mislim da će ovo poslužiti kao model poslovanja u onome što su monopolističke linije od državnog značaja. Svi oni koji žele da rade fer biznis u skladu sa Zakonom imaće tu mogućnost, nije cilj imati samo trajektnu liniju Kamenari – Lepetane, kazao je premijer.
Cilj je, kaže, uvesti i nove linije i među gradovima.
-Nadam se da se vidimo poslije ljeta na promociji novog broda koji treba da ide od Bara i Ankone i Bara i Barija. To je naredni cilj, a “Ruka pravde” ostavlja pečat jednog vremena i nudi novu perspektivu, zaključio je Abazović.
Premijer je posebno zahvalio kompaniji Briv koja je ustupila državi trajekt „Vasilije“, nakon što je raskinut ugovor sa Pomorskim saobraćajem. Trajekt „Vasilije“ će, kako kaže, dobiti specijalnu zahvalnicu Vlade Crne Gore.

Direktor Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Mladen Mikijelj kazao je da niko nije vjerovao da će takav projekat nabavke trajekata biti doveden do kraja.
-Ovo je prilika da zajedno konstatujemo da je Crna Gora pobijedila, da je napokon poslije 30 godina došlo vrijeme da gradimo zajedničku budućnost, a zajednička budućnost se ogleda kroz realizaciju ovog projekta i kupovinu „Ruke pravde“. „Ruka pravde“ je praktično tačka na „i“ ili konačni cilj na koji smo došli. Cilj puta na koji smo krenuli prije četiri mjeseca kada je na ovom mjestu bio samo jedan trajekt „Vasilije“ kao spona i priča koja će ostati definitivno u našim srcima. „Vasilije“ je bio neophodan kako bi se desio „30. Avgust“ koji je bio neophodan da bi došli do „Ruke pravde“, kazao je Mikijelj.
Osvrnuo se na prethodne dvije godine, od dolaska na čelo JP Morsko dobro do danas kada preduzeće ostvaruje pet puta više prihoda.
-Preduzeće od 4 miliona te 2021. gopdine sada ima prihod od 20 miliona. U protekle dvije godine radili smo kako bi država CG dobila tri zaštićena područja na moru. Krenuli smo u investicioni ciklus i u reviziju ugovora, od kojih je CG imala veliku štetu jer su samo privilegovani pojedinci imali ogromnu korist. Sada od plaža koje su vraćene državi građani imaju veliku korist, ocijenio je Mikijelj.

„Ruka pravde“, kako je rekao, će već sljedeće godine biti na trasi linije Zelenika – Solila.
– Ono što definitivno se dešava da nižemo uspjehe. Vrijeme je da se zahvalimo svima koji su učestvovali u ovim pričama ali svakako i kompletnom kolektivu. „Ruka pravde“ je zalog za budućnost Crne Gore, koristiće nam ne samo na ovoj liniji, jer od naredne godine će prevoziti na trasi Zelenika – Solila, kazao je Mikijelj.
Izrazivši zadovoljstvo što prisustvuje puštanju u saobraćaj trajekta „Ruka pravde“ ministarka Ana Novaković Đurović se složila da je on zalog za budućnost i potvrda da je ono što je obećano i ispunjeno, istakavši da će dio prihoda biti investiran u infrastrukturne projekte.

-Zadovoljstvo je bilo da, u saradnji sa JP Morsko dobro, pratimo odluke Vlade koje su usmjerene upravo na to da se uvećava državni kapital, da se povećavaju prihodi u budžetu, da se smanje ili u potpunosti eliminišu monopoli u ovoj oblasti i da od svega toga najveće benefite imaju upravo naši građani. Ja sam sigurna da je 43. Vlada svojim odlukama do sada već pokazala kako upravlja budžetom, kako raspolaže prihodima i da će građani, ne samo primorskih opština, nego Crne Gore, u narednom periodu moći da vide kako će i od ovih prihoda biti investirano u infrastrukturne projekte, u otvaranje novih linija, a ono čemu se najviše radujem jeste da će sledeće godine ovaj trajekt saobraćati i na novoj liniji, poručila je Novaković.
Podsjetimo, trajekt „Ruka pravde“ koji je nedavno u Grčkoj kupilo JP Morsko dobro uplovio je prije dva dana u Luku Zelenika.
Brod, star 23 godine, dug je 76 metara a isplovio je iz Grčke luke Pirej. Prije toga stekao je državnu pripadnost Crne Gore.

Svečanosti u Lepetanima prisustvovali su predsjednici Opština Herceg Novi i Tivat, Stevan Katić i Željko Komnenović sa saradnicima.
Odgovarajući na pitanja novinara o kupovini flote Dejana Bana Dritan Abazović je nakon obilaska trajekta „Ruka pravde“ kazao da je tender zatvoren.
-Treba da se završe procedure, čime se završava čitava saga o trajektnoj liniji. Država će imati svoje brodove. Gospodin Ban neće imati više svoje brodove. Dobiće obeštećenje za ono što je njegova imovina. Mislim da se na taj način zatvara krug. Smatram da će ovaj posao da nosi sasvim solidnu maržu, a nakon godinu ćemo vidjeti šta je čisti profit. Država u ovom trenutku uvećava kapital i kroz kupovinu brodova. Kupovna brodova je uvećavanje kapitala, firme (JP MD), pa samim tim i države Crne Gore. Za ovu liniju tvrdim da će da ostvaruje sve veće prihode svake godine. Mislim da troškovi nisu veći od 30 odsto kada su u pitanju dnevna operativa i amortizacija. Ovo će biti prvi put, ako kupimo sve trajekte, da ćemo ih imati viška i da ćemo imati i za svaku incidentnu situaciju da ako neki brod iskoči iz stroja imati i za to, rekao je premijer.
A šta je sa Pravoslavnom bankom? I to mu ga nekako dođe uz „Ruku pravde“!
A koja jadan ruka pravde? Pa vi jos uvijek koristite trajekte od bana i drzite iste cijene.
Nekada je bio običaj da se državnim brodovima daju imena gradova ili naselja na Primorju. Danas sve mora da ide uz dnevnu politiku. Šta bi falilo da se trajektima daju imena: Mokrine, Žvinje, Ilijina Kita ili Prčanj?
Nema ovdje „ruke pravde “ dok god SAD i VB rospije komanduju Crnom gorom i ovim kreaturama što daju ovako morbidna imena trajektu !
Oni pitaju ambasade i u WC kada treba da idu,tim kretenima treba objasniti da mi nismo Indija ,Južna Amerika ili Afrika.Koristili smo escaj prije njih i štaoni imaj da nam govore.