U Društvu za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture očekuju da će Uprava za kapitalne projekte ubrzati postupak oko raspisivanja tendera za kompletnu rekonstrukciju postrojenja u Meljinama.
Direktor Društva Milan Zarić, komentariše za RTHN da su im sredstva oko pet miliona eura, koliko im je namijenilo Ministarstvo turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, neophodna za kompletnu rekonstrukciju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda:
Imamo sada slučaj da nam država pomaže, konkretno, ministarstvo turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, preko Uprave kapitalnih projekata-
– Čuli smo zvaničnu izjavu da će nam finansirati rekonstrukciju postrojenja, koja je prema idejnom projektu procijenjena na 4,9 miliona eura, a ona će biti sigurno, manje. To je projektno – inženjerska cijena opreme, koju treba ugraditi i sve ono što je neophodno uraditi. Uprava će raspisati tender,za rekonstrukciju postrojenja, kazao je Zarić.
Zarić navodi da će postupak raspisivanja tendera potrajati, kao i donošenje odluke o izvođaču radova:
– Ako to bude u idućem mjesecu, moglo bi se dogoditi, da rekonstrukcija krene početkom januara naredne godine. Dosta su komplikovane pravne procedure. Zato smo preduzeli niz aktivnosti, ono što možemo da uradimo, da se ne ponovi ni prošla ali ni prethodne godine, kada je dolazilo do pojave neprijatnih mirisa, očekuje on.
Raspisani su tenderi. U toku su pripremni radovi na postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda, kolektoru i pumpnim stanicama.
– Zbog birokratskog i komplikovanog sistema neki tenderi koji vrijede oko 20 000 eura, i koji su mogli da brzo budu završeni, trajali su tri mjeseca. Zamislite samo koliko će trajati postupak gdje je veći novac u pitanju, gdje su milionski tenderi. Na tenderu je obično puno učesnika i kada se uđe u pravnu proceduru žalbi, onda se svako može žaliti, što u većini slučajeva prolongira cijeli proces. Po kriterijumu ocjenjivanja i bodovanja, komisija određuje kome će da povjeri posao, i to treba napraviti tako da se može neko žaliti, ali da to ne utiče na onoga ko je izabran na tenderu i ko će da radi. Taj proces uglavnom traje duže vrijeme, dok je cijeli posao „zarobljen“. I da ne bude žalbe ne može se najpovoljniji izvođač izabrati prije novembra. Znajući kako to funkcioniše, ne znam zašto tri mjeseca, nakon objavljenog tendera, treba komisiji da donese odluku, ocjenjuje Zarić i dodaje da ovaj gest Vlade treba cijeniti, jer smo mi uvijek bili po strani, kada je trebalo pomoći Herceg Novi, podsjeća on.
Zarić napominje da paralelno sa postrojenjem treba rekonstruisati i kolektor, kako bi cijeli sistem funkcionisao i da ne bi došli u situaciju, kao što je bila ranijih godina, jer takvu agoniju sa neprijatnim mirisima najbolje znaju građani i gosti, posebno, tokom ljetne sezone.
Komentariše, propuste i greške u izvođenju projekata u prethodnom periodu:
– Riječ je o evropskim kompanijama i bankama, kao što je njemačka KFV (KFW) banka, koja finasira loše projekte, kao što je kolektor. Mnogo je razloga zašto je to tako…možda je nedovoljna zaštita. Kada se pojave na području kao što je naše, oni imaju veću zaštitu od onih koji su ih doveli kod nas i da plasiraju svoj kapital i finansiraju takve projekte, zaštićeni su od svoje ambasade i drugih. Isto je bilo i u Budvi za njihov projekat postrojenja i kanalizacije i u drugim gradovima u Crnoj Gori. Mi smo pored ekološke i zdravstveno ugroženi zbog poteškoća u funkcionisanju rada Bolnice u Meljinama, ukazao je Zarić.