RAĐENOVIĆ: UVESTI SVE TENDERE U ZAKONSKI OKVIR

U Javnom preduzeću za upravljanjem morskim dobrom, koje je iniciralo raskid ugovora sa preduzećem Pomorski saobraćaj DOO, očekuju da će Vlada uskoro raspisati tender za koncesiju za trajektnu liniju Kamenari – Lepetane. Pomorski saobraćaj će obavljati trajektni prevoz do okončanja tih procedura.

Kako je za RTHN kazao predsjednik UO Morskog dobra, Blažo Rađenović, ugovor između JP za upravljanje morskim dobrom i Pomorskog saobraćaja potpisan je 2004. godine na osnovu zaključka Vlade Crne Gore. Pažnju, međutim, privlači činjenica da je čitav proces završen bez tendera i koncesije.

Ugovor je, ponovo na osnovu zaključka Vlade, aneksom produžen 2019. godine, a iz Pomorskog saobraćaja tražili su da to verifikuje UO Morskog dobra, što je odbijeno uz zaključak da se predloži Vladi stavljanje van snage problematičnog zaključka.

– Jasno je da se radi o privilegovanom društvu i nekome ko ima monopol. Ne smijemo da dozvolimo ni kao država ni kao preduzeće da se u narednom periodu nastavi tim tempom. Želimo promjene u punom smislu i primjenu zakonskih okvira. Sve moramo dovesti u legalan tok i na način kako to propisuju zakon i ustav – navodi on.

Rađenović otkriva da je UO Morskog dobra još 2018. godine donio odluku o raspisivanju tendera, na šta je Vlada dala saglasnost, ali po toj odluci nikada nije postupljeno, odnosno nikada nije raspisan tender. Zašto i kako je došlo do potpisivanja tog aneksa, kako je rekao, trebalo bi da utvrdi komisija, formirana da preispita sve dugoročne ugovore sa JP Morsko dobro.

Uvjerava da neće doći do prekida trajektne linije, posebno u susret ljetnjoj turističkoj sezoni.

– Naš, kao i interes građana je da imamo kvalitetnu uslugu i ponudu kada je riječ o trajektnom prevozu, da to bude ekološki prihvatljivo. To će biti jedan od uslova budućeg tendera. Ići ćemo ka tom cilju da se taj zaključak Vlade stavi van snage – kazao je Rađenović.

U Morskom dobru smatraju da cijena zakupa od samo 4% od svake prodate karte mora biti u većem iznosu. Menadžment kompanije je u periodu korone, nakon odluke Vlade da zakupe u zoni morskog dobra snize za 50%, to snizio na 2%, priča Rađenović.

– Smatramo da to nije adekvatno  jer je u pitanju veliki obrt a mi nemamo uvid u stvarno stanje. Svake godine dobijemo njihov obračun bez ikakvih pratećih dokumenata, analitičkih kartica, bilo čega što bi u pravom smislu potkrijepilo taj obračunski period – navodi on.

U Morskom dobru, priča Rađenović, spremni su da ulože značajna sredstva u oba pristaništa, kako bi ona odgovarala evropskim standardima, a rješenje u vidu novog tendera može se očekivati u najkraćem roku.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here