Predstavnici „ViK-a“ učestvovali na najvećoj svjetskoj smotri vodovodne opreme u Minhenu

Od početka godine, predstavnici ViK-a su učestvovali na više seminara, obuka i konferencija, a maj se posebno ističe zbog učešća na najvećem svjetskom sajmu vodovodne opreme „IFAT“ u Minhenu kao i na obuci za zaposlene u sektoru za detekciju gubitaka u Sarajevu i prisustvu tima na konferenciji „Vodovodni i kanalizacioni sistemi 2024″, koja se održala u Bani Koviljači.

Kako su saopštili iz preduzeća Vodovod i kanalizacija, pored ulaganja u tehničku opremu i komunalnu infrastrukturu, pririteti Društva su i razvoj kadrova i međunarodna saradnja, a jedan od načina ulaganja je i prisustvo seminarima, obukama, konferencijama i sajmovima opreme.

Sajam u Minhenu je okupio 142.000 posjetilaca iz 170 zemalja, kao i 3100 izlagača iz 61 zemlje koji su izlagali na preko 300.000m2 izložbenog prostora, čime je ovo bila najveća izložba vodovodne opreme u Evropi do sada. Prisustvo tehničkog tima ViK-a na ovakvom skupu je bilo veoma važno, kako kažu, radi ostvarivanja kontakata sa kompanijama – proizvođačima opreme iz Evrope i upoznavanja sa novim tehnologijama.

Udruženje za tehnologiju vode i sanitarno inženjerstvo Srbije, zajedno sa Udruženjem vodovoda i kanalizacije Srbije, konferenciju Vodovodni i kanalizacioni sistemi drugi put je održalo u Srbiji, u Banji Koviljači, u saradnji sa Privrednom komorom Srbije i Gradom Loznicom. Konferencija je imala više ciljeva, a najvažniji je bio da se podstakne veća saradnja i razmena ideja, saznanja, novih metoda, tehnoloških unapređenja i praktičnog iskustva, kao i da se predstave odabrani programi stručnog usavršavanja u oblasti voda i zaštite životne sredine.

Takođe zaposleni u Službi detekcije gubitaka su učestvovali na „Water Loss Akademija 2024.“ koja se održala u Sarajevu i imala za cilj da uz interaktivni pristup sa polaznicima prikaže najbolje, najjednostavnije i najprihvatljivije metode smanjenja gubitaka vode u vodovodima Zapadnog Balkana. Organizatori su odlučili da ovogodišnja akademija bude posvećena isključivo praktičnoj obuci, te je bila organizirana i obuka za korištenje različite vrste opreme za mjerenje i detekciju curenja na poligonu kompanije Water Loss d.o.o, gdje je svaki polaznik bio u prilici da izmjeri vrijednost i detektuje curenje na različitim tipovima cijevi, koristeći različite metodologije detekcije i smanjenja gubitaka vode.

Zaposlene u ViK-u junu očekuju nove konferencije a na jesen i regionalni sajmovi opreme. Zahvaljujući ostvarivanju kontakata, razmjeni iskustava i samim tim podizanja rejtinga Društvu u regionu, uspjeli su da kroz međunarodnu saradnju omoguće učešće u međunarodnom projektu koji je donio skoro pola miliona evra nepovratnih sredstava koja će biti uložena u razvoj vodovodne mreže, saopošzili su iz Vodovoda i kanalizacije.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here