Predstavljen Akcioni plan za rekonstrukciju Postrojenja i kolektora

U prostorijama Društva za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture u Opštini Herceg Novi, danas je predstavljen Akcioni plan za rekonstrukciju Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i obalnog kolektora Jošice-Meljine. Plan će biti realizovan etapno kroz izradu projektne dokumentacije i izbor izvođača radova.

Riječ je o izuzetno obimnom radu na 200 strana, Grupe inženjera za implementaciju projekata  firme Voding-92 doo iz Beograda, koji su iznijeli tehnička rješenja u cilju otklanjanja oštećenja na kolektoru i nedostataka na Postrojenju u Meljinama. Nakon iscrpnog rada na terenu u proteklih 100 dana i sažimanja detektovanih propusta  i utvrđivanja tehničkih rješenja, inženjeri saradnici svih profila sa velikim profesionalnim iskustvom uradili su Akcioni plan. Juče je Društvo usvojilo dokument, sa određenim rokovima djelovanja, kazao je izvršni direktor Društva za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture Milan Zarić:

– Angažovani su inženjeri koji predvode timove iz oblasti mašinstva, građevinarstva, hidrologije, elektrotehnike, ekologije, koji su od novembra prošle godine radili na ovom dokumentu, koji ima težinu naučnog rada. Akcioni plan predstavlja vodilju šta dalje raditi na otklanjanju najvećih problema na kolektoru, u dijelu  gdje je oštećen i ispraviti loša projektna rješenja na Postrojenju. Plan će i zvanično biti usvojen na prvoj sjednici Odbora direktora Društva, čiji je član Ranko Kišić, prisutan na sastancima eksperata, a uključeni su i tehnički direktor Vodovoda i upravnik Postrojenja. Trebamo da završimo Postrojenje i da otklonimo najveće probleme na kolektoru da bi imali tehnički prijem i kolektora i Postrojenja.

Dragoljub Kos, Milan Zarić, Ranko Kišić

Zarić konstatuje da otkada je projekat realizovala njemačke kompanija Dalem, a ovjerila firma iz Podgorice u to vrijeme, a oni ga revidovali – ni jedan od tih projekata do danas nije završen.

– Smatramo da je to neodrživo i zato je rađen Akcioni plan aktivnosti kako bi konačno preuzeli korake u pravom smjeru i doveli do završetka jedan i drugi projekat.

Moram da izrazim zadovoljstvo, jer mi konačno nemamo više nikakvih nepoznanica, kada je u pitanju Postrojenje i kolektor. Sve što je dosada rađeno i sve što smo pokušali  da uradimo nekim zvaničnim putanjama, gdje su bili stranci proveli smo se kao „bosi po trnju“. Pored toga što je to do sada koštalo mnogo, posao bi morao da se odradi do kraja, ocjenjuje Zarić.

Ne može se više čekati postrojenje je u takvoj fazi da se mora brzo reagovati.

-Kolektor se ne može posmatrati odvojeno, zato što zaslanjene otpadne vode koje dolaze sa rivijere u postrojenje, ugrožavaju biološku razgradnju. Da bi vodu ispuštali u more ona mora da bude potpuno bezbjedna i da njen kvalitet zadovoljava sve ekološke standarde, objasnio je Zarić.

Mašinski inženjer, član projektnog tima,koji je angažovan ispred kompanije Voding-92 u izradi Akcionog plana Dragoljub Kos je kazao da su od novembra radili kao tim na detekciji i uočavanju problema na kolektoru i postrojenju:

– Upoznali smo se sa detaljima, koji su prouzrokovali probleme i  djelimično sa izradom loših projektnih dokumentacija i rješenja koje je kao takav projekat generisao,kao i greškama i propustima, koji su se javljali tokom izvođenja radova. Za svaki uočeni problem dato je tehničko rješenje kroz Akcioni plan i rokovi za otklanjanje, za vraćanje u funkcionalno stanje i data je procjena sredstava za otklanjanje problema. Rokovi su okvirni, zavisiće od raspisivanje tendera, izrade projektne dokumentacije, nabavke kapitalne opreme, koja je prilično skupa, a poznato je da su dugi rokovi isporuke materijala.

Okvirna procjena rokova za završetak posla na Postrojenju je 16 do 18 mjeseci.

Za kolektor problem je složeniji. Akcionim planom je određeno da se obavlja monitoring sistema duž rivijere u roku od godinu do tri i da se krene u posao fazno u cilju otklanjanja svih problema na kolektoru. Prioritet je da se na pumpnim stanicama duž kolektora na rivijeri ugrade mjerni instrumenti kako bi se eliminisao prodor morske vode u kolektor i povećanje saliniteta otpadnih voda. Na osnovu monitoringa se mogu pronaći kritične dionice na kojima se javlja prodor morske vode. Tu su uzroci pojave velike količne morske vode koja dalje pravi probleme u Postrojenju. Važno je istaći da će se na pumpnim stanicama postaviti odgovarajući uređaji za filtriranje vazduha, kako bi se obavilo prečišćavanje vazduha te eliminisali negativni uticaji i neprijatni mirisi, koji se pojavljuju, duž šetališta i u blizini kolektora. Prioritetno je da se taj segment odradi do sezone, obrazložio je Kos.

Daleko veća infiltracija prodora slane vode i ta količina morske vode koja uđe u kolektor predstavlja ugrožavanje biološkog procesa prečišćavanja i hidraulički pritisak. Cilj je da se voda dovede u standradno stanje kvaliteta i da se kompletan sistem pomoću SBR tankova, dovede u normalnu funkciju i da ne dođe do ekscesa.

Zarić je potvrdio da će vrijednost poslova odrediti monitoring i da će pokazati koliko je tih dionica, koje se trebaju tretirati, koliko da se promjeni šahtova.

-Imamo moderne metode oblaganja cijevi a da se ponovo ne kopa, da se izbjegnu teške havarije, da se ne dođe u situaciju da propadne vozilo u trup puta. Ne bi trebalo šetalištem da saobraćaju vozila teža od pet tona.

Imali smo dvije ponude, jednu od mađarske kompanije da bi uradili posao za 2,9 miliona. Kompanija koja bi to radila bi morala da da garanciju na cijeli objekat.

Druga ponuda odnosi se na poljsku kompaniju koja je dala ponudu na 3,2 miliona eura i pet godina garancije. Niko od njih nije dostavio konkretna rješenja.

Građevinski inženjer hidrotehničar, direktor kompanije Voding-92, Vladimir Otašević objašnjava da je ova kompanija na tržištu stručno prisutna 30 godina i bavi se od vodosnabdijevanja do prečišćavanja otpadnih voda. 

-Prihvatili smo ovo krajnje ozbiljno i da trajno odradimo sve navedeno. Ponosni smo na rješenja koje smo prezentovali Akcionim planom, smatra Otašević.

Sastanku je prisustvovao predstavnik Vodakoma Tvrtko Crepulja. Iako je Opština Herceg Novi izašla iz sistema Vodakoma, on se u ovom slučaju pojavio kao posrednik sa KFW  bankom, u kojoj je ostalo još tri miliona neraspoređenih sredstava za cjelokupan projekat.  

Zarić je podsjetio da bi se 13.marta trebalo da realizuje tender za prvu fazu sanacije Postrojenja u vrijednosti od 670 000  eura, uz pretpostavku da se odabere ponuđač do kraja maja i da radovi počnu na jesen.

Inače, cijeli posao na rekonstrukciji Postrojenja i kolektora radiće se etapno, kroz sve odrednice i definisana tehnička rješenja u okviru Akcionog plana, bez odstupanja.  

Podsjećamo, izvođač radova turska firma Ćeltikćoglu počela je radove na kolektoru 2012. godine, a konzorcijum Mas – Gintaš na Postrojenju 2014. godine.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here