Sekretarijat za kulturu i obrazovanje Opštine Herceg Novi i Kancelarija za mlade Opštine Ivanjica sarađivaće ubuduće prvenstveno na polju zapošljavanja mladih, ekološkog aktivizma i saradnje obrazovnih ustanova dva grada, saopšteno je na sastanku koji je danas održan u zgradi hercegnovske lokalne samouprave.
Saradnja sa Kancelarijom za mlade Opštine Ivanjica trebalo bi u narednom periodu da rezultira učešćem učenika Srednje mješovite škole „Ivan Goran Kovačić“ na Eko kampu koji će biti održan na planini Golija u avgustu, jedan je od načelnih dogovora sa sastanka.
Pored sekretarke za kulturu i obrazovanje Opštine Herceg Novi, Ane Zambelić Pištalo, sastanku sa koordinatorom i volonterima Kancelarije za mlade Ivanjica prisustvovali su predstavnici Crvenog krsta Herceg Novi, Fakulteta za menadžment Herceg Novi, kao i školskog parlamenta SMŠ “Ivan Goran Kovačić”. Razmijenjena su iskustva i rezultati u oblasti omladinske politike, a poseban akcenat stavljen je na problematiku u oblasti zapošljavanja mladih.
– Želimo da se naši mladi upoznaju sa vršnjacima iz regiona, da ugostimo omladinu Herceg Novog kod nas. Zaista imamo dosta sličnih interesovanja i planova koje ćemo u budućnosti realizovati, na obostrano zadovoljstvo, poručio je Ivan Stamenić, koordinator Kancelarije za mlade Ivanjica i član Nacionalne asocijacije kancelarija za mlade u Srbiji.
Kako je istakao, širok je spektar mogućnosti za saradnju školskih ustanova dva grada.
Pavle Đurović, predsjednik Školskog parlamenta SMŠ Ivan Goran Kovačić, kazao je da su na sastanku razmatrane različite teme u cilju ostvarivanja dalje saradnje između dvije Opštine, kako bi mladi imali više prilika da ostvare svoje kapacitete i da ispune neke svoje cijeve.
– Konkretno je dogovorena sardanja o učestvovanju u Ekološkom kampu na Goliji u Opštini Ivanjica a i takođe u daljoj budućnosti će se razmatrati akcije koje bi bile održane u oba grada, kazao je Đurović koji smatra da je na mladima da se aktiviraju i skoriste šanse.
Učesnici sastanka saglasili su se da je saradnja treba da se razvija u pravcu kreiranja projekata koji se tiču volonterizma, podsticanja zapošljavanja mladih, podrške mladim talentima, informisanja i edukcije, rada sa osjetljivim grupama i aktivnog uključivanja mladih u život. Zaključak je da zajednički rad, razmjena dobrih praksi i iskustava zasigurno može doprinijeti razvoju lokalnih omladinskih politika, te u krajnjem uticati na poboljšanje kvaliteta života mladih ljudi i obogaćivanje njihovih iskustava.