PRAVOSLAVNI VJERNICI PROSLAVLJAJU BADNJI DAN

Pravoslavni vjernici danas proslavljaju Badnji dan, koji najavljuje jedan od najvećih hrišćanskih praznika Božić – Hristovo roždestvo. Uz posnu trpezu koja se za danas sprema, najvažniji običaj je pripremanje badnjaka, kićenje i blagosiljanje u crkvi, a potom u večernjim satima i nalaganje.

Mlado hrastovo drvo koje se bere za badnjak, podsjećanje je na drvo koje su pastiri donijeli u pećinu i koje je pravedni Josif založio kako bi se tek rođeni Bogomladenac zagrijao u hladnoj pećini. To je simbol novog života i nade. Ime badnjak povezano je sa riječju “bdjeti” budući da se na taj dan bdjelo čekajući rođenje Gospoda i Spasa Isusa Hrista. Sla­ma ko­ja se uno­si u ku­ću pod­sje­ća­nje je na onu sla­mu iz ja­sa­la na ko­ju je Pre­sve­ta Bo­go­ro­di­ca po­lo­ži­la tek ro­đe­nog Go­spo­da. Ta­mjan ko­jim se ka­di ku­ća, kao i da­ro­vi ko­ji se sta­vlja­ju u sla­mu, pod­sje­ća­nje su na da­ro­ve ko­je su do­nije­li mu­dra­ci sa Is­to­ka i nji­ma da­ro­va­li no­vo­ro­đe­nog Hri­sta.

Običaj nalaže da u berbu badnjaka idu otac ili sin, a potom se, makar u Boki, badnjaci zasjecaju sa gornje i donje strane i kite grančicom lovora, masline, bršljana i vežu crvenom vrpcom. Na bocun i ulaznu kapiju ili vrata, stavlja se narandža, a na trpezu posna jela i suvo voće, uz obavezne priganice.

U mnogim djelovima čuva se badnjak od prošle godine kao čuvar kuće, a nalaže se na Badnje veče uz nove koji su pripremljeni za tu godinu. Badnjake unose muški članovi porodice a žene ih dočekuju i posipaju pšenicom. Tek nakon toga sjeda se za trpezu.

Ostao je sačuvan i običaj da se badnjaci nalažu i uoči Pravoslavne nove godine, Bogojavljanja i Savindana.

Pravoslavnim vjernicima JRDS RTHN čestita Badnji dan i Božić!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here