Повратак нискобуџетних авио-компанија, најављено 10 нових дестинација

Аеродром Тиват

Из Аеродрома Црне Горе најављују повратак нискобуџетних авио-компанија од маја, као и отварање нових линија у сезони. Сматрају да је авио-повезаност један је од предуслова за успјешну туристичку сезону и да би могла бити боља, нарочито ако се узме у обзир примјер сусједне Тиране, преноси портал БокаНеwс.

Иако смо укидањем линија ниско буџетних компанија “Wизз аир” и  “Раyан аир”, крајем октобра изгубили авио-везу с многим европским дестинацијама, из управе Аеродрома стижу добре вијести – најављују њихов повратак од маја.

Елдин Добарџић, предсједник Борда директора Аеродрома истиче да се враћају мање више све линије које су биле и током претходне ИАТА сезоне.

Већ смо од Раyан аир добили потврде да ће се вратити Загреб, Манчестер, Брисел, враћа се Беч са Wизз аиром, враћа се Лондон, враћа се Дортмунд. Још увијек немамо потврду за Барселону, каже Добарџић.

А за Барселону се преговара са шпанским превозником Вуелингом, за летове из Тивта. Но, док се ови превозници не врате и договоре нове линије наша тренутна авио-повезаност је лоша, сматра туризмолог Петар Голубовић.

-Значајно лоша и недовољно добро развијена авио-повезаност Црне Горе као туристичке дестинације која је доминантно авио-дестинација. Свега сјутрашњих 14 долазака на подгорички аеродром у поређењу са 70 долазака на аеродром у Тирани нам говори да ту има простора за боље повезивање Црне Горе, сматра Голубовић.

Добарџић наглашава да се ми, нажалост, не можемо поредити са Тираном.

– То је комерцијална политика коју она води, која је негдје имала интереса да доведе те лоу кост компаније. Друга ствар је да Албанија има много већу дијаспору која је везана за своју земљу и која је посјећује и током зимске сезоне, каже Добарџић.

А од авио-повезаности зависи и сезона на коју се доминатно ослања приходна страна државног буџета, па су линије више од потребе за путовањем.

– И те како је значајно, уколико узмемо у обзир туристе који самостално организују своје путовање, прво што гледају је које су то дестинације гдје они имају јефтин превоз, да што лакше дођу и најјефтиније. Ти туристи које долазе не долазе сопственим возилима, чиме не оптерећују саобраћајну инфраструктуру, каже Голубовић.

Добарџић, ипак, сматра да је наша авио-повезаност добра, те да је успјех што смо се и током зимске сезоне повезали са два турска града – Анкаром и Измиром, а најављују и нове дестинације за љетњу.

– Нове су Минхен, ту нас повезује наша национална авио-компанија Аир Монтенегро, Парадубице из Чешке, Кошице из Словачке и Варшава, други аеродром поред Фредерика Шопена, значи неких нових десет дестинација које су нам у најави. Да ли ће се број повећавати још увијек не знамо, каже Добарџић.

Голубовић сматра да би се требало повезати и са земљама Скандинавије, прије свега Норвешком. А да ли ће се и број туриста повећати с растом авио-линија, знаће на крају сезоне.

Извор: БокаНеwс

 

1 ЦОММЕНТ

  1. Цитам коментаре о повезаности авио саобрацаја са ЦГ и из ЦГ. Ово су неприхватљиве тезе о којима се говори
    Без правног и сваког другог основа.
    Они који одлуцују и полемису актуелну ситуацији или не знају или не зеле обрт на боље.
    Тирана не мозе никад бити приоретнија од ТВ и ПГ.
    Црногорска Дијаспора нема могуцности ѕ путује авионима јер је повезаност ниставна.
    Питам се само засто се не успостави
    Линија ПГ или евентуално ТВ са Зеневом.
    Еасyјет лети на Линији ГЕ ТВ само 2 мјесеца.
    Овово би била најпрофитабилнија линија током године.
    Зеневски аеродрум покрива пола Свајцарске. Велики дио Француске.
    Црногорска Дијаспора би користила ову линији редовно. Дио Албанске дијаспоре такодје. Туристи из ЦХ и ФР такодје који су заинтересовани за ЦГ.
    Једана редовна линија седмицно ПГ или ТВ са Зеневом би донијела огромне бенефите компанији, ЦГ, туризму а и путницима.
    Као одлицан познавалац ових прилика одговорно тврдим просперитет.

ЛЕАВЕ А РЕПЛY

Плеасе ентер yоур цоммент!
Плеасе ентер yоур наме хере