Iz Aerodroma Crne Gore najavljuju povratak niskobudžetnih avio-kompanija od maja, kao i otvaranje novih linija u sezoni. Smatraju da je avio-povezanost jedan je od preduslova za uspješnu turističku sezonu i da bi mogla biti bolja, naročito ako se uzme u obzir primjer susjedne Tirane, prenosi portal BokaNews.
Iako smo ukidanjem linija nisko budžetnih kompanija “Wizz air” i “Rayan air”, krajem oktobra izgubili avio-vezu s mnogim evropskim destinacijama, iz uprave Aerodroma stižu dobre vijesti – najavljuju njihov povratak od maja.
Eldin Dobardžić, predsjednik Borda direktora Aerodroma ističe da se vraćaju manje više sve linije koje su bile i tokom prethodne IATA sezone.
Već smo od Rayan air dobili potvrde da će se vratiti Zagreb, Mančester, Brisel, vraća se Beč sa Wizz airom, vraća se London, vraća se Dortmund. Još uvijek nemamo potvrdu za Barselonu, kaže Dobardžić.
A za Barselonu se pregovara sa španskim prevoznikom Vuelingom, za letove iz Tivta. No, dok se ovi prevoznici ne vrate i dogovore nove linije naša trenutna avio-povezanost je loša, smatra turizmolog Petar Golubović.
-Značajno loša i nedovoljno dobro razvijena avio-povezanost Crne Gore kao turističke destinacije koja je dominantno avio-destinacija. Svega sjutrašnjih 14 dolazaka na podgorički aerodrom u poređenju sa 70 dolazaka na aerodrom u Tirani nam govori da tu ima prostora za bolje povezivanje Crne Gore, smatra Golubović.
Dobardžić naglašava da se mi, nažalost, ne možemo porediti sa Tiranom.
– To je komercijalna politika koju ona vodi, koja je negdje imala interesa da dovede te lou kost kompanije. Druga stvar je da Albanija ima mnogo veću dijasporu koja je vezana za svoju zemlju i koja je posjećuje i tokom zimske sezone, kaže Dobardžić.
A od avio-povezanosti zavisi i sezona na koju se dominatno oslanja prihodna strana državnog budžeta, pa su linije više od potrebe za putovanjem.
– I te kako je značajno, ukoliko uzmemo u obzir turiste koji samostalno organizuju svoje putovanje, prvo što gledaju je koje su to destinacije gdje oni imaju jeftin prevoz, da što lakše dođu i najjeftinije. Ti turisti koje dolaze ne dolaze sopstvenim vozilima, čime ne opterećuju saobraćajnu infrastrukturu, kaže Golubović.
Dobardžić, ipak, smatra da je naša avio-povezanost dobra, te da je uspjeh što smo se i tokom zimske sezone povezali sa dva turska grada – Ankarom i Izmirom, a najavljuju i nove destinacije za ljetnju.
– Nove su Minhen, tu nas povezuje naša nacionalna avio-kompanija Air Montenegro, Paradubice iz Češke, Košice iz Slovačke i Varšava, drugi aerodrom pored Frederika Šopena, znači nekih novih deset destinacija koje su nam u najavi. Da li će se broj povećavati još uvijek ne znamo, kaže Dobardžić.
Golubović smatra da bi se trebalo povezati i sa zemljama Skandinavije, prije svega Norveškom. A da li će se i broj turista povećati s rastom avio-linija, znaće na kraju sezone.
Izvor: BokaNews
Citam komentare o povezanosti avio saobracaja sa CG i iz CG. Ovo su neprihvatljive teze o kojima se govori
Bez pravnog i svakog drugog osnova.
Oni koji odlucuju i polemisu aktuelnu situaciji ili ne znaju ili ne zele obrt na bolje.
Tirana ne moze nikad biti prioretnija od TV i PG.
Crnogorska Dijaspora nema mogucnosti dz putuje avionima jer je povezanost nistavna.
Pitam se samo zasto se ne uspostavi
Linija PG ili eventualno TV sa Zenevom.
Easyjet leti na Liniji GE TV samo 2 mjeseca.
Ovovo bi bila najprofitabilnija linija tokom godine.
Zenevski aerodrum pokriva pola Svajcarske. Veliki dio Francuske.
Crnogorska Dijaspora bi koristila ovu liniji redovno. Dio Albanske dijaspore takodje. Turisti iz CH i FR takodje koji su zainteresovani za CG.
Jedana redovna linija sedmicno PG ili TV sa Zenevom bi donijela ogromne benefite kompaniji, CG, turizmu a i putnicima.
Kao odlican poznavalac ovih prilika odgovorno tvrdim prosperitet.